  • NCP1271P100G
NCP1271P100G
advertisement
Manufacturer No:
NCP1271P100G
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-NCP1271P100G
Package:
8-DIP (0.300, 7.62mm), 7 Leads
Datasheet:
NCP1271P100G
Description:
10V~20V AC to DC power converterSoft-Skip? Series 100kHz
Purchasing and Inquiry
NCP1271P100G Overview
8-DIP (0.300, 7.62mm), 7 Leads is the package in which the ac to dc converter is embedded.The AC/DC power converter Tube is available for this product.As you can see, this AC/DC converter is mounted in the way of Through Hole .It is recommended that the ac dc converter be operated at a temperature of -40°C~125°C TJ in order to ensure its performance.As soon as the switching frequency reaches 100kHz , the circuit is closed.A range of 10V~20V supply voltages (Vcc/Vdd) can be used.Currently, it is acdc converter of the manufacturer family of Soft-Skip? .There is a 7-PDIP case to pack the power AC DC.
NCP1271P100G Features
Packaged with 8-DIP (0.300, 7.62mm), 7 Leads
Switching Frequency at 100kHz
NCP1271P100G Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC NCP1271P100G AC DC Converters applications.
  • Records
  • Smartphones
  • Universal input AC/DC adapters (15W - 45W)
  • Power adapters for network devices
  • Adaptors for DSCs
  • White goods
  • Small off-line low voltage power supplies
  • Shaver Charger
  • USB type-c v1.2 chargers with optional VDM
  • Standby power
Step5Bar-code shipping tag
NCP1271P100G
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    8-DIP (0.300, 7.62mm), 7 Leads
  • Supplier Device Package
    7-PDIP
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Series
    Soft-Skip™
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    10V~20V
  • Topology
    Flyback
  • Frequency - Switching
    100kHz
  • Fault Protection
    Current Limiting, Over Load, Over Voltage, Short Circuit
  • Duty Cycle
    80%
  • Voltage - Start Up
    12.6V