  • NCP1248AD100R2G
NCP1248AD100R2G
advertisement
Manufacturer No:
NCP1248AD100R2G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NCP1248AD100R2G
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), 7 Leads
Datasheet:
NCP1248AD100R2G
Description:
7 Terminations8.9V~28V 7 Pin AC to DC power converter
Purchasing and Inquiry
NCP1248AD100R2G Overview
In the package 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), 7 Leads , the ac to dc converter is embedded.It is available in Tape & Reel (TR) AC/DC power converter.A AC/DC converter of this type is mounted in the way of Surface Mount .This ac dc converter should be operated at a temperature of -40°C~150°C TJ °C so that it can deliver its performance.In this AC DC converter, an analog integrated circuit (IC) of type SWITCHING CONTROLLER is employed.The AC/DC converter is capable of being used when the supply voltage is 8.9V~28V (Vcc/Vdd).There are a total of 7 terminations in it.On this ac/dc converter, there are 7 pins.The ac dc converters are suitable to mount by Surface Mount .We have set the output current to 800mA .Its output voltage is28V .A high efficiency is achieved when operating at a frequency of 100kHz .This is the standard of REACH SVHC : No SVHC .
NCP1248AD100R2G Features
Packaged with 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), 7 Leads
With 7 pins
Output Current at 800mA
NCP1248AD100R2G Applications
There are a lot of ON Semiconductor NCP1248AD100R2G AC DC Converters applications.
  • Automotive Telematics
  • AC/DC Adaptors/Chargers for Cordless Phone
  • AC/DC Adaptors/Chargers for PDAs
  • USB type-c v1.2 chargers with optional VDM
  • Utility meters
  • Adapters
  • Power adapters for network devices
  • Portable Apparatus
  • Wall switches
  • ATX/BTX Auxiliary Power
Step5Bar-code shipping tag
NCP1248AD100R2G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 19 hours ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    7
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    7
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    1
  • Frequency
    100kHz
  • Output Voltage
    28V
  • Input Voltage-Nom
    11V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING CONTROLLER
  • Output Current
    800mA
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    8.9V~28V
  • Topology
    Flyback
  • Control Mode
    CURRENT-MODE
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Nominal Input Voltage
    28V
  • Switcher Configuration
    SINGLE
  • Internal Switch(s)
    No
  • Fault Protection
    Current Limiting, Over Load, Over Power, Over Temperature, Over Voltage
  • Duty Cycle
    80%
  • Output Isolation
    Isolated
  • Voltage - Start Up
    12V
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.9mm