  • NCP1248AD065R2G
NCP1248AD065R2G
advertisement
Manufacturer No:
NCP1248AD065R2G
HK JDW NO:
598-NCP1248AD065R2G
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), 7 Leads
Datasheet:
NCP1248AD065R2G
Description:
7 Terminations8.9V~28V AC to DC power converter65kHz
Purchasing and Inquiry
NCP1248AD065R2G Overview
A ac to dc converter of the package 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), 7 Leads contains the ac to dc converter.Tape & Reel (TR) case is available for the ac dc converter.There is a mounting point for this AC/DC converter in the way of Surface Mount .It is necessary to operate the ac dc converter at a temperature of -40°C~150°C TJ °C in order for it to perform properly.The AC DC converter uses a type SWITCHING CONTROLLER analog integrated circuit.As soon as the switching frequency reaches 65kHz , the circuit is closed.The voltage range of the supply can be set to 8.9V~28V (Vcc/Vdd).There have been 7 terminations of this program.It is suitable for mounting by Surface Mount .On the basis of a unique technique, the input voltage can be ensured to be 28V .
NCP1248AD065R2G Features
Packaged with 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), 7 Leads
Switching Frequency at 65kHz
NCP1248AD065R2G Applications
There are a lot of ON Semiconductor NCP1248AD065R2G AC DC Converters applications.
  • AC/DC Adaptors/Chargers for E-books
  • Battery chargers for cellular phones
  • Off--line Battery Charger
  • Z-Wave
  • Linear Adapter Replacements
  • Adapters
  • LED lights
  • SMPS house keeping power supplies
  • Automotive Clusters
  • Industrial controls
Step5Bar-code shipping tag
NCP1248AD065R2G
    Select All
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G7
  • Input Voltage-Nom
    11V
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    8.9V~28V
  • Input Voltage (Min)
    9.3V
  • Topology
    Flyback
  • Control Mode
    CURRENT-MODE
  • Frequency - Switching
    65kHz
  • Input Voltage (Max)
    28V
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Switcher Configuration
    SINGLE
  • Fault Protection
    Current Limiting, Over Load, Over Power, Over Temperature, Over Voltage
  • Duty Cycle
    80%
  • Voltage - Start Up
    12V
  • Height Seated (Max)
    1.75mm
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.9mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ