  • NCP1240GD065R2G
NCP1240GD065R2G
advertisement
Manufacturer No:
NCP1240GD065R2G
HK JDW NO:
598-NCP1240GD065R2G
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), 7 Leads
Datasheet:
NCP1240GD065R2G
Description:
9.3V~28V AC to DC power converter65kHz
Purchasing and Inquiry
NCP1240GD065R2G Overview
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), 7 Leads is the package in which the ac to dc converter is embedded.The AC/DC power converter Tape & Reel (TR) is available for this product.It is mounted in the way of Surface Mount .To deliver its performance, the ac dc converter should be operated at a temperature of -40°C~150°C TJ .This AC DC converter employs SWITCHING CONTROLLER analog IC type.At this point, the switching frequency reaches 65kHz .Vcc/Vdd can be used within the range of 9.3V~28V supply voltage.
NCP1240GD065R2G Features
Packaged with 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), 7 Leads
Switching Frequency at 65kHz
NCP1240GD065R2G Applications
There are a lot of ON Semiconductor NCP1240GD065R2G AC DC Converters applications.
  • LED Driver
  • Z-Wave
  • Auxiliary Power Supply
  • Standby Power for General Off-Line Applications
  • Dimmers
  • Tablets
  • Utility meters
  • Rice Cooker
  • LED lights
  • Networking
Step5Bar-code shipping tag
NCP1240GD065R2G
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 4 days ago)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    9.3V~28V
  • Topology
    Flyback
  • Frequency - Switching
    65kHz
  • Fault Protection
    Over Load, Over Power, Over Temperature, Over Voltage
  • Duty Cycle
    80%
  • Voltage - Start Up
    12V