  • NCP1230P133G
NCP1230P133G
advertisement
Manufacturer No:
NCP1230P133G
HK JDW NO:
598-NCP1230P133G
Package:
8-DIP (0.300, 7.62mm), 7 Leads
Datasheet:
NCP1230P133G
Description:
7 Terminations7.7V~18V 7 Pin NCP1230 AC to DC power converter1 Outputs
Purchasing and Inquiry
NCP1230P133G Overview
This ac to dc converter is included in the package 8-DIP (0.300, 7.62mm), 7 Leads .The AC/DC power converter type is Tube .Through Hole is mounted in the way of this AC/DC converter.Ideally, the ac dc converter should be operated at a temperature of -40°C~125°C TJ degrees Celsius.SWITCHING CONTROLLER analog ICs are employed in this AC DC converter.A range of 7.7V~18V supply voltages (Vcc/Vdd) can be used.As a result, it has had 7 terminations.In this ac/dc converter, there are 7 pins.The ac-dc converter has 7 pins.It are possible to mount thare ac dc converters by Through Hole .The NCP1230 family allows you to search for similar acdc converters.The number of outputs to run is 1 .The ac to dc conversions are contained in Switching Regulator or Controllers .Currently, the output current is set to 800mA .The output voltage of the AC/DC converter is 18V .This power AC DC is capable of reaching high efficiency when operating at a frequency of 133kHz .It is also possible to discover PULSE FREQUENCY MODULATION TECHNIQUE IS ALSO POSSIBLE when using this ACDC converter.
NCP1230P133G Features
Packaged with 8-DIP (0.300, 7.62mm), 7 Leads
With 7 pins
Output Current at 800mA
NCP1230P133G Applications
There are a lot of ON Semiconductor NCP1230P133G AC DC Converters applications.
  • Power tools fast chargers with trickle and on/off
  • Set -Top Box (STB) Power Supply
  • Remotely-controlled appliances
  • MPS parts
  • 3.3V power supplies
  • Air conditioners
  • Battery Chargers
  • AC?DC USB chargers for Cell Phones
  • AC-DC Output Power Conversion Applications
  • Adapter/Charger for Cordless Phones
Step5Bar-code shipping tag
NCP1230P133G
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE, NOT REC (Last Updated: 1 week ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    8-DIP (0.300, 7.62mm), 7 Leads
  • Number of Pins
    7
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2005
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    7
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Additional Feature
    PULSE FREQUENCY MODULATION TECHNIQUE IS ALSO POSSIBLE
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Frequency
    133kHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    NCP1230
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Output Voltage
    18V
  • Input Voltage-Nom
    13V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING CONTROLLER
  • Output Current
    800mA
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    7.7V~18V
  • Topology
    Flyback
  • Control Mode
    CURRENT-MODE
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Rise Time
    40ns
  • Fall Time (Typ)
    15 ns
  • Nominal Input Voltage
    18V
  • Switcher Configuration
    SINGLE
  • Fault Protection
    Current Limiting, Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit
  • Max Duty Cycle
    80 %
  • Duty Cycle
    80%
  • Voltage - Start Up
    12.6V
  • Height Seated (Max)
    4.45mm