  • NCP1217AP65
NCP1217AP65
advertisement
Manufacturer No:
NCP1217AP65
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NCP1217AP65
Package:
8-DIP (0.300, 7.62mm), 7 Leads
Datasheet:
NCP1217AP65
Description:
7 Terminations7.6V~16V 7 Pin NCP1217 AC to DC power converter65kHz
Purchasing and Inquiry
NCP1217AP65 Overview
A ac to dc converter of the package 8-DIP (0.300, 7.62mm), 7 Leads contains the ac to dc converter.There is a AC/DC power converter of Tube available.It is mounted in the way of Through Hole .It is necessary to operate the ac dc converter at a temperature of 0°C~150°C TJ °C in order for it to perform properly.Analog ICs of type SWITCHING CONTROLLER are used in this AC DC converter.As soon as the switching frequency reaches 65kHz , the circuit is closed.Supply voltage (Vcc/Vdd) does not need to exceed 7.6V~16V .As a result, it has a total of 7 terminations.On this ac/dc converter, there are 7 pins.There are 8 pins in the ac-dc converter.It is suitable for mounting by Through Hole .Based on the NCP1217 family, you can search for similar acdc converters.AC to DC converter is contained in Switching Regulator or Controllers .The output current is set to 500mA .
NCP1217AP65 Features
Packaged with 8-DIP (0.300, 7.62mm), 7 Leads
Switching Frequency at 65kHz
With 7 pins
Output Current at 500mA
NCP1217AP65 Applications
There are a lot of ON Semiconductor NCP1217AP65 AC DC Converters applications.
  • Switching AC-DC Charger
  • Portable audio
  • Auxiliary Power Supplies
  • Battery chargers for cordless
  • Battery chargers for smart phones
  • IoT Applications
  • AC--DC Adapter
  • Switching AC-DC Adapter
  • Networking
  • Power tools
Step5Bar-code shipping tag
NCP1217AP65
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    8-DIP (0.300, 7.62mm), 7 Leads
  • Number of Pins
    7
  • Operating Temperature
    0°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2007
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    7
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Base Part Number
    NCP1217
  • Pin Count
    8
  • Input Voltage-Nom
    11V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING CONTROLLER
  • Output Current
    500mA
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    7.6V~16V
  • Input Voltage (Min)
    8.3V
  • Topology
    Flyback
  • Control Mode
    CURRENT-MODE
  • Frequency - Switching
    65kHz
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Rise Time
    60ns
  • Fall Time (Typ)
    20 ns
  • Switcher Configuration
    SINGLE
  • Internal Switch(s)
    No
  • Fault Protection
    Over Load, Over Temperature, Short Circuit
  • Duty Cycle
    46.5%
  • Output Isolation
    Isolated
  • Voltage - Start Up
    12.8V
  • Height Seated (Max)
    4.45mm