  • NCP1217AP100
NCP1217AP100
advertisement
Manufacturer No:
NCP1217AP100
HK JDW NO:
598-NCP1217AP100
Package:
8-DIP (0.300, 7.62mm), 7 Leads
Datasheet:
NCP1217AP100
Description:
7 Terminations7.6V~16V 7 Pin NCP1217 AC to DC power converter100kHz
Purchasing and Inquiry
NCP1217AP100 Overview
A ac to dc converter of the package 8-DIP (0.300, 7.62mm), 7 Leads contains the ac to dc converter.The AC/DC power converter is available in Tube .As you can see, this AC/DC converter is mounted in the way of Through Hole .It is recommended that the ac dc converter be operated at a temperature of 0°C~150°C TJ in order to ensure its performance.An analog IC of type SWITCHING CONTROLLER is employed in this AC DC converter.The switching frequency reaches 100kHz .A range of 7.6V~16V supply voltages (Vcc/Vdd) can be used.It has a total of 7 terminations.There are 7 pins on this ac/dc converter.There are 8 pins on the ac-dc converter.Search similar acdc converters based on NCP1217 family members.The ac to dc conversions are contained in Switching Regulator or Controllers .An amount of current of 0.5A is the maximum that can be supplied to the ac to dc inverter.
NCP1217AP100 Features
Packaged with 8-DIP (0.300, 7.62mm), 7 Leads
Switching Frequency at 100kHz
With 7 pins
NCP1217AP100 Applications
There are a lot of ON Semiconductor NCP1217AP100 AC DC Converters applications.
  • MP3
  • Universal Off-Line Power Supplies
  • Appliance Power Supplies
  • Home Appliance Applications
  • Lighting controls
  • Automotive Telematics
  • Shaver Charger
  • Adapter for ADSL
  • Vacuum Cleaner
  • Switching AC-DC Charger
Step5Bar-code shipping tag
NCP1217AP100
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    8-DIP (0.300, 7.62mm), 7 Leads
  • Surface Mount
    NO
  • Number of Pins
    7
  • Operating Temperature
    0°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2007
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    7
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • HTS Code
    1
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Base Part Number
    NCP1217
  • Input Voltage-Nom
    11V
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    7.6V~16V
  • Input Voltage (Min)
    8.3V
    CURRENT-MODE
  • Output Current-Max
    0.5A
  • Frequency - Switching
    100kHz
  • Duty Cycle
    46.5%
  • Output Isolation
    Isolated
  • Voltage - Start Up
    12.8V
  • Height Seated (Max)
    4.45mm