  • NCP1217AD133R2G
NCP1217AD133R2G
advertisement
Manufacturer No:
NCP1217AD133R2G
HK JDW NO:
598-NCP1217AD133R2G
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
NCP1217AD133R2G
Description:
8 Terminations7.6V~16V 8 Pin NCP1217 AC to DC power converter1 Outputs133kHz
Purchasing and Inquiry
NCP1217AD133R2G Overview
A ac to dc converter of the package 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) contains the ac to dc converter.In Tape & Reel (TR) AC/DC power converter, it is available.This AC/DC converter is mounted in the way of Surface Mount .It is recommended that the ac dc converter be operated at a temperature of 0°C~150°C TJ in order to ensure its performance.This AC DC converter employs SWITCHING CONTROLLER analog IC type.In this AC to DC transformer, the switching frequency is 133kHz .It can be used within the range of 7.6V~16V supply voltage (Vcc/Vdd).In total, it has 8 terminations.Approximately 8 pins are present on the ac/dc converter.There are a total of 8 pins on the ac-dc converter.It are possible to mount thare ac dc converters by Surface Mount .A similar acdc converter can be searched by using the NCP1217 family.A total of 1 outputs are available for processing.AC to DC converter is included in Switching Regulator or Controllers .Currently, the output current is set to 500mA .
NCP1217AD133R2G Features
Packaged with 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Switching Frequency at 133kHz
With 8 pins
Output Current at 500mA
NCP1217AD133R2G Applications
There are a lot of ON Semiconductor NCP1217AD133R2G AC DC Converters applications.
  • Smartphones
  • Standby and Auxiliary Power Supplies
  • Battery chargers for smart phones
  • Charger
  • Standby Power for General Off-Line Applications
  • Adaptors for DSCs
  • AC/DC LED Driver applications
  • Records
  • Power adapters for network devices
  • LED lights
Step5Bar-code shipping tag
NCP1217AD133R2G
    Select All
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE, NOT REC (Last Updated: 3 days ago)
  • Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    0°C~150°C TJ
  • Published
    2005
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    NCP1217
    1
  • Input Voltage-Nom
    11V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING CONTROLLER
  • Nominal Supply Current
    2.4mA
  • Output Current
    500mA
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    7.6V~16V
  • Topology
    Flyback
  • Control Mode
    CURRENT-MODE
  • Frequency - Switching
    133kHz
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Rise Time
    60ns
  • Fall Time (Typ)
    20 ns
  • Switcher Configuration
    SINGLE
  • Internal Switch(s)
    No
  • Fault Protection
    Over Load, Over Temperature, Short Circuit
  • Max Duty Cycle
    50 %
  • Duty Cycle
    46.5%
  • Output Isolation
    Isolated
  • Voltage - Start Up
    12.8V
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.9mm