  • NCP1217AD100R2G
NCP1217AD100R2G
advertisement
Manufacturer No:
NCP1217AD100R2G
HK JDW NO:
598-NCP1217AD100R2G
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
NCP1217AD100R2G
Description:
8 Terminations7.6V~16V 8 Pin NCP1217 AC to DC power converter1 Outputs100kHz
Purchasing and Inquiry
NCP1217AD100R2G Overview
The ac to dc converter is embedded in 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package.There is a AC/DC power converter of Tape & Reel (TR) available.In this case, the AC/DC converter is mounted in the way of Surface Mount .For the ac dc converter to perform at its best, it should be operated at a temperature of 0°C~150°C TJ °C.SWITCHING CONTROLLER analog ICs are employed in this AC DC converter.When the switching frequency reaches 100kHz , the circuit is closed.A range of 7.6V~16V supply voltages (Vcc/Vdd) can be used.Total terminations are 8 .Approximately 8 pins are present on the ac/dc converter.The ac-dc converter has 8 pins.The ac dc converters are suitable for mounting by Surface Mount .Similar acdc converters can be found using the NCP1217 family.A total of 1 outputs need to be run.Switching Regulator or Controllers includes the ac to dc conversions.It has been set to 500mA for the output current.Its output voltage amounts to 12V .
NCP1217AD100R2G Features
Packaged with 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Switching Frequency at 100kHz
With 8 pins
Output Current at 500mA
NCP1217AD100R2G Applications
There are a lot of ON Semiconductor NCP1217AD100R2G AC DC Converters applications.
  • 3.3V power supplies
  • Battery chargers for smart phones
  • Auxiliary Power Supplies
  • Rice Cooker
  • Power Adaptors
  • Replacements for bulky plug-in transformers
  • Charger
  • Power Adaptors
  • Low power ac?dc Adapters for Chargers
  • Battery chargers for cellular phones
Step5Bar-code shipping tag
NCP1217AD100R2G
    Select All
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE, NOT REC (Last Updated: 2 days ago)
  • Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    0°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2005
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    NCP1217
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Output Voltage
    12V
  • Input Voltage-Nom
    11V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING CONTROLLER
  • Nominal Supply Current
    2.1mA
  • Output Current
    500mA
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    7.6V~16V
    CURRENT-MODE
  • Frequency - Switching
    100kHz
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Rise Time
    60ns
  • Fall Time (Typ)
    20 ns
  • Max Duty Cycle
    50 %
  • Duty Cycle
    46.5%
  • Output Isolation
    Isolated
  • Voltage - Start Up
    12.8V
  • Height
    1.5mm
  • Length
    5mm
  • Width
    4mm