  • NCP1216P100
NCP1216P100
advertisement
Manufacturer No:
NCP1216P100
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NCP1216P100
Package:
8-DIP (0.300, 7.62mm), 7 Leads
Datasheet:
NCP1216P100
Description:
7 Terminations10V~16V NCP1216 AC to DC power converter1 Outputs
Purchasing and Inquiry
NCP1216P100 Overview
This ac to dc converter is embedded in package 8-DIP (0.300, 7.62mm), 7 Leads .It is available in Tube AC/DC power converter.As you can see, this AC/DC converter is mounted in the way of Through Hole .This ac dc converter should be operated at a temperature of 0°C~150°C TJ °C so that it can deliver its performance.Analog ICs of type SWITCHING CONTROLLER are used in this AC DC converter.This AC/DC converter is suitable for operation in the range of 10V~16V supply voltage (Vcc/Vdd).There are a total of 7 terminations.In this ac-dc converter, there are 8 pins.Search similar acdc converters based on NCP1216 family members.A total of 1 outputs are to be processed.The ac to dc conversions are contained in Switching Regulator or Controllers .This power AC DC is capable of reaching high efficiency when operating at a frequency of 100kHz .An amount of current of 0.5A is the maximum that can be supplied to the ac to dc inverter.Interfacing ICs conduct when there is 16V supply voltage.
NCP1216P100 Features
Packaged with 8-DIP (0.300, 7.62mm), 7 Leads
Operating Supply Voltage at the range of 16V
NCP1216P100 Applications
There are a lot of ON Semiconductor NCP1216P100 AC DC Converters applications.
  • 3.3V power supplies
  • MPS parts
  • Power adapters for monitors
  • Standby power
  • Linear Adapter Replacements
  • Utility meters
  • Low-Voltage I/O System Power
  • Set Top Boxes (STB)
  • Set-top boxes
  • Standby and Auxiliary Power Supplies Set Top Boxes (STB)
Step5Bar-code shipping tag
NCP1216P100
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    8-DIP (0.300, 7.62mm), 7 Leads
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    0°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2007
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    7
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Frequency
    100kHz
  • Base Part Number
    NCP1216
  • Pin Count
    8
  • JESD-30 Code
    R-PDIP-T7
  • Number of Outputs
    1
  • Operating Supply Voltage
    16V
  • Input Voltage-Nom
    11V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING CONTROLLER
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    10V~16V
  • Topology
    Flyback
  • Control Mode
    CURRENT-MODE
  • Output Current-Max
    0.5A
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Rise Time
    60ns
  • Fall Time (Typ)
    20 ns
  • Switcher Configuration
    SINGLE
  • Internal Switch(s)
    No
  • Fault Protection
    Over Load, Over Temperature, Short Circuit
  • Max Duty Cycle
    81 %
  • Duty Cycle
    75%
  • Output Isolation
    Isolated
  • Height Seated (Max)
    4.45mm
  • Length
    9.78mm
  • Width
    7.62mm