  • NCP1216D100R2G
NCP1216D100R2G
advertisement
Manufacturer No:
NCP1216D100R2G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NCP1216D100R2G
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
NCP1216D100R2G
Description:
8 Terminations10V~16V 8 Pin NCP1216 AC to DC power converter
Purchasing and Inquiry
NCP1216D100R2G Overview
This ac to dc converter is included in the package 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) .There is a AC/DC power converter of Tape & Reel (TR) available.A AC/DC converter of this type is mounted in the way of Surface Mount .The ac dc converter should be operated at a temperature of 0°C~150°C TJ °C to deliver its optimal performance.Analog ICs of type SWITCHING CONTROLLER are used in this AC DC converter.This AC/DC converter is suitable for operation in the range of 10V~16V supply voltage (Vcc/Vdd).Total terminations are 8 .On the ac/dc converter, there are 8 pins.A total of 8 pins are present on the ac-dc converter.The ac dc converters are suitable to mount by Surface Mount .You can search similar acdc converters based on NCP1216 family.The ac to dc conversions are included in Switching Regulator or Controllers .In this AC to DC transformer, the output current is set to 500mA .Its output voltage amounts to 10V .AC to DC converter is able to reach high efficiency when its frequency is 100kHz .A maximum supply current of 9mA can be handled by this power AC DC.
NCP1216D100R2G Features
Packaged with 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
With 8 pins
Output Current at 500mA
NCP1216D100R2G Applications
There are a lot of ON Semiconductor NCP1216D100R2G AC DC Converters applications.
  • Linear Adapter Replacements
  • Portable Apparatus
  • AC?DC USB chargers for Cameras
  • USB type-c v1.2 chargers with optional VDM
  • AC--DC Adapter
  • Digital cameras
  • Adapters for Handheld Electronics
  • IoT Applications
  • Low power ac?dc Adapters for Chargers
  • Utility meters
Step5Bar-code shipping tag
NCP1216D100R2G
    Select All
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE, NOT REC (Last Updated: 5 days ago)
  • Mount
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    0°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2007
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Frequency
    100kHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    NCP1216
  • Pin Count
  • Output Voltage
    10V
  • Input Voltage-Nom
    11V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING CONTROLLER
  • Output Current
    500mA
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    10V~16V
  • Max Supply Current
    9mA
    CURRENT-MODE
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Rise Time
    60ns
  • Fall Time (Typ)
    20 ns
  • Nominal Input Voltage
    13.4V
  • Max Duty Cycle
    81 %
  • Duty Cycle
    75%
  • Output Isolation
    Isolated
  • Height
    1.5mm
  • Length
    5mm
  • Width
    4mm