  • NCP1216AP100
NCP1216AP100
advertisement
Manufacturer No:
NCP1216AP100
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-NCP1216AP100
Package:
8-DIP (0.300, 7.62mm), 7 Leads
Datasheet:
NCP1216AP100
Description:
7 Terminations10V~16V AC to DC power converter100kHz
Purchasing and Inquiry
NCP1216AP100 Overview
An embedded ac to dc converter is included in 8-DIP (0.300, 7.62mm), 7 Leads package.There is a AC/DC power converter of Tube available.In this case, the AC/DC converter is mounted in the way of Through Hole .For the ac dc converter to perform at its best, it should be operated at a temperature of 0°C~150°C TJ °C.This AC DC converter employs SWITCHING CONTROLLER analog IC type.When the switching frequency reaches 100kHz , the process is complete.It can be used within the range of 10V~16V supply voltage (Vcc/Vdd).Total terminations are 7 .The pins of the ac-dc converter total to 8 .Ac to dc inverters can be supplied with a maximum current of 0.5A .
NCP1216AP100 Features
Packaged with 8-DIP (0.300, 7.62mm), 7 Leads
Switching Frequency at 100kHz
NCP1216AP100 Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC NCP1216AP100 AC DC Converters applications.
  • Lighting controls
  • White goods
  • Battery chargers for smart phones
  • DVD players
  • Digital cameras
  • Appliance Power Supplies
  • Laptops
  • Standby Power Supplies
  • Set -Top Box (STB) Power Supply
  • Wall switches
Step5Bar-code shipping tag
NCP1216AP100
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    8-DIP (0.300, 7.62mm), 7 Leads
  • Operating Temperature
    0°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    7
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Pin Count
    8
  • JESD-30 Code
    R-PDIP-T7
  • Qualification Status
    COMMERCIAL
  • Input Voltage-Nom
    11V
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    10V~16V
  • Input Voltage (Min)
    11V
    CURRENT-MODE
  • Output Current-Max
    0.5A
  • Frequency - Switching
    100kHz
  • Duty Cycle
    46.5%
  • Output Isolation
    Isolated
  • Height Seated (Max)
    4.45mm
  • Length
    9.78mm
  • Width
    7.62mm