  • NCP120BMX115TCG
NCP120BMX115TCG
advertisement
Manufacturer No:
NCP120BMX115TCG
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NCP120BMX115TCG
Package:
6-XFDFN Exposed Pad
Datasheet:
NCP120BMX115TCG
Description:
Enable Fixed 0.4mm PMIC 6-XFDFN Exposed Pad
Quantity:
In Stock : 2387
Step5Bar-code shipping tag
NCP120BMX115TCG
  • Terminal Pitch
    0.4mm
  • Voltage - Input (Max)
    5.5V
  • Output Voltage
    1.15V
  • Output Type
    Fixed
  • Max Output Current
    150mA
  • Output Configuration
    Positive
  • Control Features
    Enable
  • Accuracy
    1.5 %
  • Output Voltage 1
    1.15V
  • Number of Regulators
    1
  • Min Input Voltage
    800mV
  • Protection Features
    Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
  • Voltage Dropout (Max)
    0.075V @ 150mA
  • PSRR
    80dB ~ 70dB (1kHz)
  • Dropout Voltage
    37mV
  • Min Current Limit
    200mA
  • Height Seated (Max)
    0.45mm
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    4 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
  • Mount
  • Package / Case
    6-XFDFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    6
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C