  • NCP1205DR2
NCP1205DR2
advertisement
Manufacturer No:
NCP1205DR2
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NCP1205DR2
Package:
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
Description:
16 Terminations8V~30V NCP1205 AC to DC power converter90kHz~125kHz
Purchasing and Inquiry
NCP1205DR2 Overview
In the package 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) , the ac to dc converter is embedded.Tape & Reel (TR) case is available for the ac dc converter.Surface Mount mounts this AC/DC converter.The ac dc converter should be operated at a temperature of -25°C~125°C TJ °C to deliver its optimal performance.A SWITCHING CONTROLLER analog integrated circuit is used in this AC DC converter.When the switching frequency reaches 90kHz~125kHz , the circuit is closed.This AC/DC converter is suitable for operation in the range of 8V~30V supply voltage (Vcc/Vdd).There have been 16 terminations of this program.The pins of the ac-dc converter count up to 16 .If you select the NCP1205 family, you will be able to search similar acdc converters.There are a ac to dc conversions included in Switching Regulator or Controllers .Based on a unique technique, the input voltage can be ensured to have the maximal value of 30V .
NCP1205DR2 Features
Packaged with 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Switching Frequency at 90kHz~125kHz
NCP1205DR2 Applications
There are a lot of ON Semiconductor NCP1205DR2 AC DC Converters applications.
  • WiFi Wireless
  • White goods
  • Chargers for cell/cordless phones
  • Records
  • Appliances
  • Shaver Charger
  • USB-PD 2.0
  • Vacuum Cleaner
  • Power adapters for monitors
  • Air Conditioning
Step5Bar-code shipping tag
NCP1205DR2
  • Package / Case
    16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -25°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2005
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Terminal Pitch
    1.27mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    NCP1205
  • Pin Count
    16
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G16
  • Input Voltage-Nom
    12V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING CONTROLLER
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    8V~30V
  • Input Voltage (Min)
    8V
  • Topology
    Flyback
  • Control Mode
    CURRENT-MODE
  • Frequency - Switching
    90kHz~125kHz
  • Input Voltage (Max)
    30V
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Switcher Configuration
    SINGLE
  • Internal Switch(s)
    No
  • Fault Protection
    Current Limiting, Over Voltage, Short Circuit
  • Output Isolation
    Isolated
  • Height Seated (Max)
    1.75mm
  • Length
    9.9mm
  • Width
    3.9mm