  • NCP1203P40
NCP1203P40
advertisement
Manufacturer No:
NCP1203P40
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NCP1203P40
Package:
8-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
NCP1203P40
Description:
8 Terminations7.8V~16V 8 Pin NCP1203 AC to DC power converterSMARTMOS? Series 40kHz
Purchasing and Inquiry
NCP1203P40 Overview
This ac to dc converter is embedded in package 8-DIP (0.300, 7.62mm) .The AC/DC power converter type is Tube .There is a AC/DC converter mounted in the way of Through Hole .This ac dc converter should be operated at a temperature of -40°C~125°C TJ °C so that it can deliver its performance.In this AC DC converter, an analog integrated circuit (IC) of type SWITCHING CONTROLLER is employed.As soon as the switching frequency reaches 40kHz , the circuit is closed.Vcc/Vdd can be used within the range of 7.8V~16V supply voltage.Total terminations are 8 .There are 8 pins on this ac/dc converter.There are 8 pins on the ac-dc converter.It is a member of SMARTMOS? manufacturer family.Similar acdc converters can be found using the NCP1203 family.Switching Regulator or Controllers includes the ac to dc conversions.Currently, the maximum current that the ac to dc inverter can take is 0.25A .
NCP1203P40 Features
Packaged with 8-DIP (0.300, 7.62mm)
Switching Frequency at 40kHz
With 8 pins
NCP1203P40 Applications
There are a lot of ON Semiconductor NCP1203P40 AC DC Converters applications.
  • Power tools
  • Shaver Charger
  • Battery Chargers
  • Charger
  • Standby Power for General Off-Line Applications
  • Open Frame Switching Power Supply
  • MPS parts
  • 3.3V power supplies
  • Appliances
  • Power adapters for network devices
Step5Bar-code shipping tag
NCP1203P40
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    8-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Surface Mount
    NO
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2009
  • Series
    SMARTMOS™
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Base Part Number
    NCP1203
  • Pin Count
  • Input Voltage-Nom
    11V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING CONTROLLER
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    7.8V~16V
  • Topology
    Flyback
  • Control Mode
    CURRENT-MODE
  • Output Current-Max
    0.25A
  • Frequency - Switching
    40kHz
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Breakdown Voltage
    500V
  • Switcher Configuration
    SINGLE
  • Internal Switch(s)
    No
  • Fault Protection
    Over Load, Over Temperature, Short Circuit
  • Duty Cycle
    80%
  • Output Isolation
    Isolated
  • Voltage - Start Up
    12.8V
  • Height Seated (Max)
    4.45mm
  • Width
    7.62mm