  • NCP1203D40R2
NCP1203D40R2
advertisement
Manufacturer No:
NCP1203D40R2
HK JDW NO:
598-NCP1203D40R2
Package:
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
NCP1203D40R2
Description:
8 Terminations7.8V~16V 8 Pin NCP1203 AC to DC power converterSMARTMOS? Series 1 Outputs
Purchasing and Inquiry
NCP1203D40R2 Overview
This ac to dc converter is included in the package 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width) .It is available in Tape & Reel (TR) AC/DC power converter.The AC/DC converter is mounted in the way of Surface Mount .This ac dc converter should be operated at a temperature of -40°C~125°C TJ °C so that it can deliver its performance.This AC DC converter employs SWITCHING CONTROLLER analog IC type.A range of 7.8V~16V supply voltages (Vcc/Vdd) can be used.There are a total of 8 terminations.A ac/dc converter with 8 pins is available.A total of 8 pins are present on the ac-dc converter.This AC to DC converter belongs to the SMARTMOS? family of manufacturers.If you select the NCP1203 family, you will be able to search for similar acdc converters.AC to DC converter is necessary to run 1 outputs.AC to DC converter is contained in Switching Regulator or Controllers .When operating at a frequency of 40kHz , AC to DC converter is capable of reaching high efficiency.A maximum current of 0.25A may be supplied to the ac to dc inverter.
NCP1203D40R2 Features
Packaged with 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
With 8 pins
NCP1203D40R2 Applications
There are a lot of ON Semiconductor NCP1203D40R2 AC DC Converters applications.
  • Battery chargers for smart phones
  • Air conditioners
  • Records
  • Portable audio
  • Remotely-controlled appliances
  • Handheld/Battery-Powered Systems
  • Standby and Auxiliary Power Supplies Set Top Boxes (STB)
  • PDAs
  • IoT Applications
  • Chargers for cell/cordless phones
Step5Bar-code shipping tag
NCP1203D40R2
  • Package / Case
    8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Published
    2004
  • Series
    SMARTMOS™
  • JESD-609 Code
    e0
  • Part Status
    Obsolete
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    1
  • Frequency
    40kHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    NCP1203
    1
  • Input Voltage-Nom
    11V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING CONTROLLER
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    7.8V~16V
  • Topology
    Flyback
  • Control Mode
    CURRENT-MODE
  • Output Current-Max
    0.25A
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Breakdown Voltage
    500V
  • Switcher Configuration
    SINGLE
  • Internal Switch(s)
    No
  • Fault Protection
    Over Load, Over Temperature, Short Circuit
  • Duty Cycle
    80%
  • Output Isolation
    Isolated
  • Voltage - Start Up
    12.8V
  • Length
    4.9mm
  • Width
    3.9mm