  • NCP1201P60
NCP1201P60
advertisement
Manufacturer No:
NCP1201P60
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-NCP1201P60
Package:
8-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
NCP1201P60
Description:
8 Terminations16V Max AC to DC power converter60kHz
Purchasing and Inquiry
NCP1201P60 Overview
There is a ac to dc converter embedded in package 8-DIP (0.300, 7.62mm) .It is available in Tube AC/DC power converter.A AC/DC converter of this type is mounted in the way of Through Hole .To deliver its performance, the ac dc converter should be operated at a temperature of -40°C~150°C TJ .In this AC DC converter, an analog integrated circuit (IC) of type SWITCHING CONTROLLER is employed.At this point, the switching frequency reaches 60kHz .Vcc/Vdd can be used within the range of 16V Max supply voltage.As a result, it has a total of 8 terminations.There are 8 pins in total.
NCP1201P60 Features
Packaged with 8-DIP (0.300, 7.62mm)
Switching Frequency at 60kHz
NCP1201P60 Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC NCP1201P60 AC DC Converters applications.
  • RCC SMPS
  • Wall switches
  • IoT Applications
  • Standby Power Supply
  • ZigBee
  • AC/DC Adaptors/Chargers for E-books
  • Chargers for cell/cordless phones
  • Tablets
  • Set -Top Box (STB) Power Supply
  • Battery chargers for media tablets
Step5Bar-code shipping tag
NCP1201P60
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Frequency - Switching
    60kHz
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Switcher Configuration
    SINGLE
  • Internal Switch(s)
    No
  • Fault Protection
    Over Load, Over Temperature, Short Circuit
  • Duty Cycle
    83%
  • Output Isolation
    Isolated
  • Voltage - Breakdown
    500V
  • Height Seated (Max)
    4.45mm
  • Length
    9.78mm
  • Width
    7.62mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    8-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    8
  • Terminal Finish
    TIN LEAD
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Pin Count
    8
  • JESD-30 Code
    R-PDIP-T8
  • Qualification Status
    COMMERCIAL
  • Input Voltage-Nom
    11V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING CONTROLLER
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    16V Max