  • NCP1117DT285RK
NCP1117DT285RK
advertisement
Manufacturer No:
NCP1117DT285RK
HK JDW NO:
699-NCP1117DT285RK
Package:
TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
NCP1117DT285RK
Description:
Fixed PMIC TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Quantity:
In Stock : 12106
Step5Bar-code shipping tag
NCP1117DT285RK
  • Package / Case
  • Supplier Device Package
    DPAK
  • Operating Temperature
    0°C~125°C
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Voltage - Input (Max)
    20V
  • Output Type
    Fixed
  • Output Configuration
    Positive
  • Current - Output
    1A
  • Voltage - Output (Min/Fixed)
    2.85V
    Over Current, Over Temperature
  • Current - Quiescent (Iq)
    10mA
  • Voltage Dropout (Max)
    1.2V @ 800mA
  • PSRR
    68dB (120Hz)