  • NCP1075AAP065G
NCP1075AAP065G
advertisement
Manufacturer No:
NCP1075AAP065G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NCP1075AAP065G
Package:
8-DIP (0.300, 7.62mm), 7 Leads
Datasheet:
NCP1075AAP065G
Description:
6.5V~20V AC to DC power converter65kHz
Purchasing and Inquiry
NCP1075AAP065G Overview
It is embedded in package 8-DIP (0.300, 7.62mm), 7 Leads .You can get it in AC/DC power converter Tube .Through Hole is mounted in the way of this AC/DC converter.It is recommended that the ac dc converter be operated at a temperature of -40°C~125°C TJ in order to ensure its performance.The AC DC converter utilizes a type SWITCHING CONTROLLER analog IC.As soon as the switching frequency reaches 65kHz , the circuit is closed.Within the range of 6.5V~20V supply voltage (Vcc/Vdd), it can be used.
NCP1075AAP065G Features
Packaged with 8-DIP (0.300, 7.62mm), 7 Leads
Switching Frequency at 65kHz
NCP1075AAP065G Applications
There are a lot of ON Semiconductor NCP1075AAP065G AC DC Converters applications.
  • Remotely-controlled appliances
  • Replaces linear transformers
  • Utility meters
  • AC/DC Adaptors/Chargers for Cordless Phone
  • Cleaners
  • Adapters
  • AC?DC USB chargers for Cell Phones
  • Battery chargers for media tablets
  • Auxiliary Power Supply
  • DVD players
Step5Bar-code shipping tag
NCP1075AAP065G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    20 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 2 days ago)
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    8-DIP (0.300, 7.62mm), 7 Leads
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2015
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Power (Watts)
    14W
  • Power Rating
    10W
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING CONTROLLER
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    6.5V~20V
  • Topology
    Flyback
  • Frequency - Switching
    65kHz
  • Internal Switch(s)
    Yes
  • Fault Protection
    Current Limiting, Over Power, Over Temperature, Over Voltage, Short Circuit
  • Duty Cycle
    68%
  • Output Isolation
    Isolated
  • Voltage - Breakdown
    700V
  • Voltage - Start Up
    8.4V