  • NCP1054P136G
NCP1054P136G
advertisement
Manufacturer No:
NCP1054P136G
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-NCP1054P136G
Package:
8-DIP (0.300, 7.62mm), 7 Leads
Datasheet:
NCP1054P136G
Description:
8 Terminations7.5V~10V AC to DC power converter136kHz
Purchasing and Inquiry
NCP1054P136G Overview
A ac to dc converter of the package 8-DIP (0.300, 7.62mm), 7 Leads contains the ac to dc converter.There is a AC/DC power converter of Tube available.As you can see, this AC/DC converter is mounted in the way of Through Hole .This ac dc converter should be operated at a temperature of -40°C~150°C TJ °C so that it can deliver its performance.In this AC DC converter, an analog integrated circuit (IC) of type SWITCHING REGULATOR is employed.136kHz is the switching frequency.Within the range of 7.5V~10V supply voltage (Vcc/Vdd), it can be used.Total terminations are 8 .A total of 8 pins are present on the ac-dc converter.The input voltage with the maximal value of 8.5V can be ensured on the basis of unique technique.It is possible to supply the ac to dc inverter with a maximum current of 2A .
NCP1054P136G Features
Packaged with 8-DIP (0.300, 7.62mm), 7 Leads
Switching Frequency at 136kHz
NCP1054P136G Applications
There are a lot of Rochester Electronics, LLC NCP1054P136G AC DC Converters applications.
  • Battery Chargers
  • AC?DC USB chargers for Tablets
  • Set-top boxes
  • Rice Cooker
  • Switching AC-DC Adapter
  • Adapters
  • Battery chargers for mobile devices with touchpad display
  • AC/DC Adaptors/Chargers for E-books
  • Power Adaptors
  • Automotive Clusters
Step5Bar-code shipping tag
NCP1054P136G
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    8-DIP (0.300, 7.62mm), 7 Leads
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    8
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Power (Watts)
    40W
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
    8
  • JESD-30 Code
    R-PDIP-T8
  • Input Voltage-Nom
    8V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    7.5V~10V
  • Input Voltage (Min)
    7.5V
  • Topology
    Flyback
  • Output Current-Max
    2A
  • Frequency - Switching
    136kHz
  • Input Voltage (Max)
    8.5V
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Switcher Configuration
    SINGLE
  • Internal Switch(s)
    Yes
  • Fault Protection
    Current Limiting, Open Loop, Over Load, Over Temperature
  • Duty Cycle
    77%
  • Output Isolation
    Isolated
  • Voltage - Breakdown
    700V
  • Voltage - Start Up
    8.5V
  • Height Seated (Max)
    4.45mm
  • Length
    9.78mm
  • Width
    7.62mm