  • NCP1014ST65T3G
NCP1014ST65T3G
advertisement
Manufacturer No:
NCP1014ST65T3G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NCP1014ST65T3G
Package:
TO-261-4, TO-261AA
Datasheet:
NCP1014ST65T3G
Description:
4 Terminations8.5V~10V 4 Pin NCP1014 AC to DC power converter
Purchasing and Inquiry
NCP1014ST65T3G Overview
An embedded ac to dc converter is included in TO-261-4, TO-261AA package.In Tape & Reel (TR) case, the ac dc converter is available.This AC/DC converter is mounted in the way of Surface Mount .It is recommended that the ac dc converter be operated at a temperature of -40°C~150°C TJ in order to ensure its performance.In this AC DC converter, the analog IC type is SWITCHING REGULATOR .As long as the supply voltage (Vcc/Vdd) is within the range of 8.5V~10V , the AC/DC converter may be used.A total of 4 terminations have been recorded.There are 4 pins on this ac/dc converter.The pins of the ac-dc converter total to 4 .Search similar acdc converters based on NCP1014 family members.The following ac to dc conversions are contained in Switching Regulator or Controllers .AC to DC converter is set to 450mA for the output current.AC to DC converter is able to reach high efficiency when its frequency is 65kHz .You can read the standard of REACH SVHC : No SVHC .Currently, there are 1 channels available.
NCP1014ST65T3G Features
Packaged with TO-261-4, TO-261AA
With 4 pins
Output Current at 450mA
With 1 channels on it
NCP1014ST65T3G Applications
There are a lot of ON Semiconductor NCP1014ST65T3G AC DC Converters applications.
  • Standby and Auxiliary Power Supplies
  • Low-Voltage I/O System Power
  • Automotive Clusters
  • USB-PD 2.0
  • White goods
  • Automotive Telematics
  • Standby power supplies for TV
  • Adapters
  • Vacuum Cleaner
  • Replacements for bulky plug-in transformers
Step5Bar-code shipping tag
NCP1014ST65T3G
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
  • Package / Case
    TO-261-4, TO-261AA
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    4
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2005
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    4
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Max Power Dissipation
    19W
  • Terminal Position
    SINGLE
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Terminal Pitch
    2.3mm
  • Frequency
    65kHz
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    NCP1014
  • Pin Count
  • Input Voltage-Nom
    8V
  • Number of Channels
    1
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Output Current
    450mA
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    8.5V~10V
  • Topology
    Flyback
  • Control Mode
    CURRENT-MODE
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Switcher Configuration
    SINGLE
  • Internal Switch(s)
  • Fault Protection
    Over Load, Over Temperature, Over Voltage
  • Max Duty Cycle
    72 %
  • Duty Cycle
    67%
  • Output Isolation
    Isolated
  • Voltage - Breakdown
    700V
  • Height
    1.65mm
  • Length
    6.7mm
  • Width
    3.7mm