  • NCP1011AP100G
NCP1011AP100G
advertisement
Manufacturer No:
NCP1011AP100G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NCP1011AP100G
Package:
8-DIP (0.300, 7.62mm), 7 Leads
Datasheet:
NCP1011AP100G
Description:
7 Terminations8.5V~10V 7 Pin NCP1011 AC to DC power converter100kHz
Purchasing and Inquiry
NCP1011AP100G Overview
This ac to dc converter is embedded in package 8-DIP (0.300, 7.62mm), 7 Leads .In Tube AC/DC power converter, it is available.Through Hole is mounted in the way of this AC/DC converter.To deliver its performance, the ac dc converter should be operated at a temperature of -40°C~150°C TJ .The AC DC converter utilizes a type SWITCHING REGULATOR analog IC.As soon as the switching frequency reaches 100kHz , the circuit is closed.A range of 8.5V~10V supply voltages (Vcc/Vdd) can be used.There are a total of 7 terminations.It contains 7 pins.There are 7 pins on the ac-dc converter.Through Hole is the recommended mounting method for the ac dc converters.The NCP1011 family allows you to search for similar acdc converters.The ac to dc conversions can be found in Switching Regulator or Controllers .
NCP1011AP100G Features
Packaged with 8-DIP (0.300, 7.62mm), 7 Leads
Switching Frequency at 100kHz
With 7 pins
NCP1011AP100G Applications
There are a lot of ON Semiconductor NCP1011AP100G AC DC Converters applications.
  • Universal Off-Line Power Supplies
  • Standby and Auxiliary Power Supplies Set Top Boxes (STB)
  • Wireless System
  • Handheld/Battery-Powered Systems
  • Vacuum Cleaner
  • Power adapters for network devices
  • Battery Chargers
  • Rice Cooker
  • Air Conditioning
  • AC/DC Adaptors/Chargers for PDAs
Step5Bar-code shipping tag
NCP1011AP100G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    2 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 12 hours ago)
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    8-DIP (0.300, 7.62mm), 7 Leads
  • Number of Pins
    7
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2005
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    7
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Max Power Dissipation
    19W
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    NCP1011
  • Pin Count
  • Max Output Current
    250mA
  • Input Voltage-Nom
    8V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    8.5V~10V
  • Topology
    Flyback
  • Control Mode
    CURRENT-MODE
  • Frequency - Switching
    100kHz
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Switcher Configuration
    SINGLE
  • Internal Switch(s)
    Yes
  • Fault Protection
    Over Load, Over Temperature, Over Voltage
  • Max Duty Cycle
    72 %
  • Duty Cycle
    67%
  • Output Isolation
    Isolated
  • Voltage - Breakdown
    700V
  • Height Seated (Max)
    4.45mm