  • NCP1001PG
NCP1001PG
advertisement
Manufacturer No:
NCP1001PG
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NCP1001PG
Package:
8-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
NCP1001PG
Description:
8 Terminations7.5V~10V 8 Pin NCP1001 AC to DC power converter1 Outputs100kHz
Purchasing and Inquiry
NCP1001PG Overview
This ac to dc converter is included in the package 8-DIP (0.300, 7.62mm) .The ac dc converter is available in Tube case.Through Hole is mounted in the way of this AC/DC converter.The ac dc converter should be operated at a temperature of -40°C~125°C TJ °C to deliver its optimal performance.The AC DC converter utilizes a type SWITCHING REGULATOR analog IC.As a result, the switching frequency reaches 100kHz .It can be used within the range of 7.5V~10V supply voltage (Vcc/Vdd).Total terminations are 8 .The ac/dc converter has 8 pins.There are 8 pins in the ac-dc converter.Search similar acdc converters based on NCP1001 family members.The number of outputs to run is 1 .The following ac to dc conversions are contained in Switching Regulator or Controllers .We are setting the output current to 1A .
NCP1001PG Features
Packaged with 8-DIP (0.300, 7.62mm)
Switching Frequency at 100kHz
With 8 pins
Output Current at 1A
NCP1001PG Applications
There are a lot of ON Semiconductor NCP1001PG AC DC Converters applications.
  • Appliances
  • Industrial controls
  • Adapter/Charger for Cell
  • Standby Power Supply
  • Tablets
  • Universal input AC/DC adapters (15W - 45W)
  • Consumer electronics
  • Rice Cooker
  • Digital cameras
  • Set Top Boxes (STB)
Step5Bar-code shipping tag
NCP1001PG
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to NCP1001PG.
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    8-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Surface Mount
    NO
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2006
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Subcategory
    Switching Regulator or Controllers
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    NCP1001
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Input Voltage-Nom
    8.6V
  • Analog IC - Other Type
    SWITCHING REGULATOR
  • Output Current
    1A
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    7.5V~10V
  • Topology
    Flyback, Forward
  • Control Mode
    VOLTAGE-MODE
  • Frequency - Switching
    100kHz
  • Control Technique
    PULSE WIDTH MODULATION
  • Nominal Input Voltage
    265V
  • Switcher Configuration
    SINGLE
  • Internal Switch(s)
    Yes
  • Fault Protection
    Current Limiting, Over Temperature
  • Duty Cycle
    72%
  • Output Isolation
    Isolated
  • Voltage - Breakdown
    700V
  • Voltage - Start Up
    8.5V
  • Height Seated (Max)
    5.33mm
  • Length
    9.27mm
  • Width
    7.62mm