  • NCM6S4803EC
NCM6S4803EC
advertisement
Manufacturer No:
NCM6S4803EC
Manufacturer:
Murata Power Solutions
HK JDW NO:
540-NCM6S4803EC
Package:
24-DIP Module, 7 Leads
Datasheet:
NCM6S4803EC
Description:
DC/DC CONVERTER, 5W, 3.3V, 1.52A
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
NCM6S4803EC
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tube
  • Series
    NCM6 (6W)
  • Size / Dimension
    1.26Lx0.79W x 0.43 H 32.0mmx20.0mmx10.8mm
  • Feature
    Remote On/Off, OTP, SCP, UVLO
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    7
  • Type
    Isolated Module
  • Applications
    ITE (Commercial), Medical
  • Additional Feature
    LG-MAX;
  • Max Power Dissipation
    5W
  • Technology
    HYBRID
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    PIN/PEG
  • Number of Functions
    1
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Depth
    32mm
  • Number of Outputs
    1
  • Efficiency
    74%
  • Voltage - Isolation
    5.2kV
  • Voltage - Input (Max)
    75V
  • Output Voltage
    3.3V
  • Max Output Current
    1.52A
  • Input Voltage-Nom
    48V
  • Trim/Adjustable Output
    NO
  • Output Current
    1.52A
  • Output Power
    6W
  • Control Features
    Enable, Active Low
  • Current - Output 1
    1.52A
  • Nominal Input Voltage
    48V
  • Max Output Power
    5W
  • Nominal Output Voltage
    3.3V
  • Max Input Voltage (DC)
    75V
  • Min Input Voltage (DC)
    18V
  • Height
    10.922mm
  • Width
    20mm