  • NCL30083BDR2G
NCL30083BDR2G
advertisement
Manufacturer No:
NCL30083BDR2G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NCL30083BDR2G
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Datasheet:
Description:
0.65mm PMIC 8 Pin 12V 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width)
Purchasing and Inquiry
NCL30083BDR2G Overview
Its 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package is used to save board space. LED drivers with this design have 1 outputs.In this case, mounting method is Surface Mount.This emerges as a AC DC Offline Switcher with high efficiency and reliability.It is possible for the led light driver to operate at a temperature of -40°C~125°C TA.A termination of 8 is used to operate the LED driver.The base of this board is configured as 8 pins.Failures may occur if the voltage supply is below 8.8V.A total of 1 segments are estimated.On the Surface Mount, a device is mounted.An acceptable maximum value for the supply voltage is 28V.The device has a pin count of 8.The power of systems depends on having 20V voltages inside.
NCL30083BDR2G Features
Available in the 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118, 3.00mm Width) package
Operating temperature of -40°C~125°C TA
Supply voltage of 12V
Operating with the supply voltage of 20V
NCL30083BDR2G Applications
There are a lot of ON Semiconductor NCL30083BDR2G LED Driver ICs applications.
  • Auxiliary lights for on-vehicle cameras
  • White LED Backlight for portable equipment
  • Sports Facility Lighting
  • Dimmable LED for vehicle interiors
  • LED Lighting PFCs, Linear Dimmable
  • LED Lightings for Inspection Devices
  • Portable lighting
  • Architectural lighting
  • Stage Lighting and Signage
  • Medical surgery lighting
Step5Bar-code shipping tag
NCL30083BDR2G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    7 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    8
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    AC DC Offline Switcher
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    12V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Operating Supply Voltage
    20V
  • Max Supply Voltage
    28V
  • Topology
    Flyback
  • Rise Time
    40ns
  • Fall Time (Typ)
    60 ns
  • Internal Switch(s)
    No
  • Dimming
    Multi-Step
  • Number of Segments
  • Voltage - Supply (Min)
    8.8V
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm