  • NCL30081ASNT1G
NCL30081ASNT1G
advertisement
Manufacturer No:
NCL30081ASNT1G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NCL30081ASNT1G
Package:
SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Datasheet:
NCL30081ASNT1G
Description:
0.95mm PMIC NCL30081 6 Pin 65kHz 12V SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Purchasing and Inquiry
NCL30081ASNT1G Overview
There is also a SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6 package that is used to save space on the board. In this LED driver, there are 1 outputs.The led light driver is mounted using Surface Mount.In this case, it emerges as a AC DC Offline Switcher with a high efficiency.It is capable of working normally at -40°C~125°C TA.Frequency 65kHz is the basis of operation.It is designed to work with 6 terminations.A configuration of this chip is made up of 6 pins.The voltage supply can fail if it is below 8.8V.The mount is in the direction of Surface Mount.NCL30081 is the base part number for this LED driver.The voltage of 20V is acceptable.The device has 6 pins.In addition, a Display Drivers is assigned based on the characteristics of the object.A minimal input voltage of 16V is required for it to operate.For maximum efficiency, it operates at the minimal voltage of 9.4V.In the event that the maximum supply current is allowed, it reaches 20V.It is possible to obtain a high efficiency with this device when the maximum supply current is less than 1mA.In this case, the load can only be supplied with 3A current.Having the switching frequency at 150kHz enables this electronic component to perform at its best.A 300V voltage is output by it.
NCL30081ASNT1G Features
Available in the SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6 package
Operating temperature of -40°C~125°C TA
Frequency of 65kHz
Supply voltage of 12V
Switching frequency of 150kHz
Output voltage of 300V
NCL30081ASNT1G Applications
There are a lot of ON Semiconductor NCL30081ASNT1G LED Driver ICs applications.
  • High-end retail lighting
  • Amusement Machines
  • OLED power supply for portable equipment
  • Constant Voltage Power Source for portable equipment
  • General LED Lighting: Down-lights, Base-lights, Ceiling Lights, Exterior Lights
  • Ultraviolet (UV) and Infrared (IR) Irradiation Devices
  • Portable lighting
  • Scanners and Handy Terminals
  • Medical surgery lighting
  • LED Lightings for Industrial Equipment
Step5Bar-code shipping tag
NCL30081ASNT1G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    30 Weeks
  • Lifecycle Status
    LAST SHIPMENTS (Last Updated: 3 days ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
  • Number of Pins
    6
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    6
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    AC DC Offline Switcher
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Subcategory
    Display Drivers
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Supply Voltage
    12V
  • Terminal Pitch
    0.95mm
  • Frequency
    65kHz
  • Base Part Number
    NCL30081
  • Pin Count
  • Number of Outputs
    1
  • Output Voltage
    300V
  • Max Supply Voltage
    20V
  • Min Supply Voltage
    9.4V
  • Nominal Supply Current
    5mA
  • Output Current
    3A
  • Max Supply Current
    1mA
  • Topology
    Flyback
  • Min Input Voltage
    16V
  • Max Input Voltage
    20V
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Rise Time
    40ns
  • Fall Time (Typ)
    30 ns
  • Internal Switch(s)
    No
  • Switching Frequency
    150kHz
  • Voltage - Supply (Min)
    8.8V
  • Height
    1mm
  • Length
    3.1mm
  • Width
    1.7mm