NCL30060B3DR2G
NCL30060B3DR2G
598-NCL30060B3DR2G
8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), 7 Leads
PMIC 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), 7 Leads
In Stock : 999
Share
Please send RFQ, we will respond immediately.
Product Details
Purchasing and Inquiry
NCL30060B3DR2G Overview
The 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), 7 Leads package conserves board space. For the design of this LED driver, 1 outputs are used.The mounting method is Surface Mount.With high efficiency and reliable performance, it emerges as a AC DC Offline Switcher.The led light driver operates normally at -40°C~105°C TJ. LED Lighting benefits significantly from the program.Supply voltage can be set to a maximum value of 30V.
NCL30060B3DR2G Features
Available in the 8-SOIC (0.154, 3.90mm Width), 7 Leads package
Operating temperature of -40°C~105°C TJ
NCL30060B3DR2G Applications
There are a lot of ON Semiconductor NCL30060B3DR2G LED Driver ICs applications.
- Portable lighting
- White LED Backlight for portable equipment
- Stage Lighting and Signage
- Dimmable LED for vehicle interiors
- Amusement Machines
- High-end retail lighting
- OLED power supply for portable equipment
- Linear fluorescent
- Auxiliary lights for on-vehicle cameras
- Sports Facility Lighting
You can send an inquiry by email, or add the item to the RFQ list and submit it to us.
Tell us the model and quantity you need, our sales staff will reply the price in time.
Email for receiving inquiries: jindawei@hkjdwchip.com
Our sales will reply to your request by email within 24 hours.
The basic freight (for package ≤0.5kg or corresponding volume) depends on the time zone and country.
Currently, our products are shipped through DHL, FedEx, SF, and UPS.
FedEx International, 5-7 business days.
The following are some common countries' logistic time.
Payment Method
| The fee is charged according to the rule of PayPal. | |
Shipping
Package
NCL30060B3DR2G
Hot Sales in Thermal
Parts with Similar Specs
The three parts on the right have similar specifications to Aavid.
ImagePart NameManufacturerHK JDW NOPackageStockDataSheet:Compare:
ON Semiconductor598-CAT4238TD-GT3SOT-23-5 Thin, TSOT-23-52-3 DaysAdd Compare
ON Semiconductor598-FAN5331SXSC-74A, SOT-7532-3 DaysAdd Compare
ON Semiconductor598-CAT4139TD-GT3SOT-23-5 Thin, TSOT-23-52-3 DaysAdd Compare
ON Semiconductor598-FL7701MX8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
ON Semiconductor598-FL7733AMX8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
ON Semiconductor598-CAT4016W-T124-SOIC (0.295, 7.50mm Width)2-3 DaysAdd Compare
ON Semiconductor598-FL77944MX16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) Exposed Pad2-3 DaysAdd Compare
ON Semiconductor598-NCL30000DR2G8-SOIC (0.154, 3.90mm Width)2-3 DaysAdd Compare
ON Semiconductor598-CAT9532WI-T124-SOIC (0.295, 7.50mm Width)2-3 DaysAdd Compare