  • NCL30030B3DR2G
NCL30030B3DR2G
advertisement
Manufacturer No:
NCL30030B3DR2G
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NCL30030B3DR2G
Package:
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width), 15 Leads
Datasheet:
NCL30030B3DR2G
Description:
PMIC 16 Pin 12V 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width), 15 Leads
Purchasing and Inquiry
NCL30030B3DR2G Overview
There is also a 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width), 15 Leads package that is used to save space on the board. 1 outputs are designed into LED drivers.The led driver mounting is done by using Surface Mount.It is highly reliable and high-performing when it emerges as a AC DC Offline Switcher.It is possible for the led driver ic to operate normally at -40°C~125°C TJ.There are many benefits for Lighting, Signage.It operates with 15 terminations.This configuration is built upon 16 pins.There may be undetermined failures if the voltage supply falls below 9V.There is a device mounted on the Surface Mount.30V is an acceptable maximum value for the supply voltage.Depending on its characteristics, it is classified into Display Drivers.Initially, it accepts a voltage of 40V.In the event that the maximum supply current is allowed, it reaches 700V.There is no current that can be supplied to the load.Electronic components can function properly when their switching frequency is set to 150kHz.The voltage at the output terminal is 210V.
NCL30030B3DR2G Features
Available in the 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width), 15 Leads package
Operating temperature of -40°C~125°C TJ
Supply voltage of 12V
Switching frequency of 150kHz
Output voltage of 210V
NCL30030B3DR2G Applications
There are a lot of ON Semiconductor NCL30030B3DR2G LED Driver ICs applications.
  • LED backlight driver for LCD displays for Tablets and Note PCs
  • LED headlights
  • Gallery lighting
  • Amusement Machines
  • OLED power supply for portable equipment
  • Power source for accessories such as car audios, car navigation systems, and ETC systems
  • Scanners and Handy Terminals
  • Street lighting
  • Ultraviolet (UV) and Infrared (IR) Irradiation Devices
  • Stage Lighting and Signage
Step5Bar-code shipping tag
NCL30030B3DR2G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    22 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 week ago)
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TJ
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    15
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    AC DC Offline Switcher
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • Applications
    Lighting, Signage
  • Subcategory
    Display Drivers
  • Supply Voltage
    12V
  • Number of Outputs
    1
  • Output Voltage
    210V
  • Max Supply Voltage
    30V
  • Output Current
    4A
  • Topology
    Flyback
  • Min Input Voltage
    40V
  • Max Input Voltage
    700V
  • Internal Switch(s)
    No
  • Switching Frequency
    150kHz
  • Voltage - Supply (Min)
    9V
  • Nominal Input Voltage (DC)
    12V