  • NCD271K1KVY5FF
NCD271K1KVY5FF
advertisement
Manufacturer No:
NCD271K1KVY5FF
Manufacturer:
NIC Components
HK JDW NO:
10881-NCD271K1KVY5FF
Package:
Radial
Datasheet:
Description:
NCD(CLASS-II) 270pF Ceramic Capacitor 10% -/+7.5% ppm/°C 2 Terminations Radial
Step5Bar-code shipping tag
NCD271K1KVY5FF
  • Package / Case
    Radial
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    NCD(CLASS-II)
  • Tolerance
    10%
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    -/+7.5% ppm/°C
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -30°C
  • Composition
    Ceramic
  • HTS Code
  • Capacitance
    270pF
  • Lead Pitch
    6.35mm
  • Dielectric
    Y5F
  • Temperature Characteristics Code
    Y5F
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    1000V
  • Lead Diameter
    600 μm
  • Height
    9mm
  • Length
    6mm