  • NCA0805NPO101J50TRPF
NCA0805NPO101J50TRPF
advertisement
Manufacturer No:
NCA0805NPO101J50TRPF
Manufacturer:
NIC Components
HK JDW NO:
10881-NCA0805NPO101J50TRPF
Package:
0805
Datasheet:
Description:
100pF Ceramic Capacitor 5% 30ppm/Cel ppm/°C 8 Terminations 0805
Step5Bar-code shipping tag
NCA0805NPO101J50TRPF
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Package / Case
    0805
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Tolerance
    5%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    8
  • ECCN Code
    EAR99
  • Temperature Coefficient
    30ppm/Cel ppm/°C
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    100pF
  • Packing Method
    TR, PAPER, 7 INCH
  • Number of Functions
    4
  • Terminal Pitch
    500μm
  • Capacitor Type
    ARRAY/NETWORK CAPACITOR
  • Dielectric
    C0G
  • Number of Elements
    1
  • Temperature Characteristics Code
    C0G
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    50V
  • Network Type
    ISOLATED C NETWORK
  • Number of Capacitors
    4
  • Height
    1mm
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • Length
    2mm
  • Width
    1.25mm