  • NC7SZ384P5
NC7SZ384P5
advertisement
Manufacturer No:
NC7SZ384P5
Manufacturer:
Rochester Electronics
HK JDW NO:
699-NC7SZ384P5
Package:
5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Datasheet:
NC7SZ384P5
Description:
5 Terminations4V~5.5V Signal switch7SZ Series 1 Functions
Purchasing and Inquiry
NC7SZ384P5 Overview
In order to conserve board space, digital switch is included in the 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353.As a result, it is packaged in the way of Tape & Reel (TR).As far as mounting is concerned, digital switch ic uses Surface Mount.For the analog part of the multiplexers, an IC Bus Switch is used.The operating temperature of -40°C~85°C will not be susceptible to external factors.Design engineers have more flexibility when digital controlled switch operates at 4V~5.5V voltage.The multiplexers can be used for a wide range of applications since they are members of 7SZ series.There is a design for terminating 5 as part of its basic configuration.The turn signal switch is supplied with a voltage of 4.5V volts.There are 5 component pins in this turn signal switch.As the end of conductors, it uses GULL WING.The logic switch is a member of the LVC/LCX/Z family.In this signal multiplexer, there are 1 bits that are provided.Vsup should be kept at 4V to prevent some unnecessary failures.To avoid some unnecessary failures, the maximum supply voltage (Vsup) should be kept at 5.5V.As far as the resistance is concerned, it operates with 2.
NC7SZ384P5 Features
Supplied in the 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353 package
NC7SZ384P5 Applications
  • VGA
  • Idle motor
  • PCIe
  • Data-routing applications
  • Automation system
  • A robotic vehicle with the metal detector
  • Enabling different rows of memory depending on address in memory chips
  • Recording transmission
  • Injectors
  • Combinational circuit
Step5Bar-code shipping tag
NC7SZ384P5
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    7SZ
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    5
  • Type
    Bus Switch
  • Terminal Finish
    MATTE TIN
  • Technology
    CMOS
  • Voltage - Supply
    4V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    4.5V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
    5
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G5
  • Qualification Status
    COMMERCIAL
  • Circuit
    1 x 1:1
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4V
  • Number of Ports
    2
  • Number of Bits
    1
  • Family
    LVC/LCX/Z
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Output Polarity
    TRUE
  • Propagation Delay (tpd)
    0.25 ns
  • Voltage Supply Source
    Single Supply
  • Independent Circuits
  • Length
    2mm