  • NBSG16BA
NBSG16BA
advertisement
Manufacturer No:
NBSG16BA
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NBSG16BA
Package:
16-LBGA, FCBGA
Datasheet:
NBSG16BA
Description:
Transceiver 16 Pin NBSG16 Specialized ICs 1 Functions 2.5V Min 2.375V V Max 3.465V V
Quantity:
In Stock : 1029
Step5Bar-code shipping tag
NBSG16BA
technical specifications, attributes, parameters and parts with similar specifications to NBSG16BA .
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-LBGA, FCBGA
  • Number of Pins
    16
  • Packaging
    Tube
  • Published
    2009
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Transceiver
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    85°C
  • Min Operating Temperature
    -40°C
  • Applications
    Instrumentation
  • Additional Feature
    NECL MODE: VCC = 0V WITH VEE = -2.375V TO -3.465V
  • Subcategory
    Line Driver or Receivers
  • Voltage - Rated DC
    3.6V
  • Technology
    ECL
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Terminal Form
    BALL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    240
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    2.5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    NBSG16
  • Pin Count
    16
  • Power Supplies
    +-2.5/+-3.3V
  • Temperature Grade
    INDUSTRIAL
  • Max Supply Voltage
    3.465V
  • Min Supply Voltage
    2.375V
  • Nominal Supply Current
    29mA
  • Output Current
    25mA
  • Max Supply Current
    29mA
  • Logic Function
    AND, Receiver
  • Data Rate
    12 Gbps
  • Differential Output
    YES
  • Input Characteristics
    DIFFERENTIAL
  • Driver Number of Bits
    1
  • Receiver Number of Bits
  • Interface Standard
    GENERAL PURPOSE
  • Number of Transmitters
  • Length
    4mm
  • Width
    4mm