  • NBM3814V60E12A7C00
NBM3814V60E12A7C00
advertisement
Manufacturer No:
NBM3814V60E12A7C00
Manufacturer:
Vicor Corporation
HK JDW NO:
834-NBM3814V60E12A7C00
Package:
Datasheet:
Description:
DC/DC CONVERTER 10.8V 1836W
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
NBM3814V60E12A7C00
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Chassis Mount
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Operating Temperature
    -20°C~100°C
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    2015
  • Series
    VI Chip® NBM™
  • Size / Dimension
    3.76Lx1.40W x 0.37 H 95.6mmx35.5mmx9.4mm
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Type
    Enclosed
  • Max Operating Temperature
    100°C
  • Min Operating Temperature
    -20°C
  • Applications
    ITE (Commercial)
  • Power (Watts)
    1836W
  • Max Power Dissipation
    1.836kW
  • Number of Outputs
    1
  • Approval Agency
    CE
  • Efficiency
    97%
  • Voltage - Input (Max)
    60V
  • Voltage - Output 1
    10.8V
  • Voltage - Input (Min)
    36V
  • Current - Output (Max)
    170A
  • Height
    9.398mm
  • Length
    95.504mm
  • Width
    35.56mm