  • NBA-111-BI12-00
NBA-111-BI12-00
advertisement
Manufacturer No:
NBA-111-BI12-00
Manufacturer:
CW Industries
HK JDW NO:
209-NBA-111-BI12-00
Package:
Datasheet:
NBA-111-BI12-00
Purchasing and Inquiry
See Relate Datesheet
Step5Bar-code shipping tag
NBA-111-BI12-00
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Panel, Snap in
  • Mounting Type
    Panel Mount, Snap-In
  • Housing Material
    NYLON
  • Actuator Material
    NYLON
  • Center Contact Material
    COPPER
  • Terminal Material
    COPPER
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    IndicON™
  • Published
    2012
  • Feature
    Two-Tone Rocker
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Termination
    Quick Connect
  • Current Rating (Amps)
    16A AC
  • Current Rating
    16A
  • Termination Style
    Quick Connect - 0.250 (6.3mm)
  • Voltage - Rated AC
    125V
  • Actuator Type
    Concave (Curved)
  • Circuit
    SPDT
  • Switch Function
    On-On
  • Panel Cutout Dimensions
    Rectangular - 28.58mm x 13.97mm
  • Insulation Resistance
    100000000Ohm
  • Color - Actuator/Cap
    Black, White
  • Dielectric Withstanding Voltage
    1000VDC V
  • Switch Type
    ROCKER SWITCH
  • Contact Current(AC)-Max
    12A
  • Contact (AC) Max Rating R Load
    12A@250VAC
  • Contact Voltage(AC)-Max
    250V
  • Actuator Marking
    OFF ON, Vertical
  • Contact (AC) Max Power Rating R Load
    0.75HP@250VAC
  • Body Height
    14.5288mm
  • Length - Termination
    0.37 inch
  • Actuator Length
    0.28 inch