  • NB7VPQ16MMNTXG
NB7VPQ16MMNTXG
advertisement
Manufacturer No:
NB7VPQ16MMNTXG
Manufacturer:
ON Semiconductor
HK JDW NO:
598-NB7VPQ16MMNTXG
Package:
16-VFQFN Exposed Pad
Datasheet:
NB7VPQ16MMNTXG
Description:
CML Driver with Selectable Equalizer Receiver -40°C~85°C Specialty Logic IC 7VPQ16 16 Pin 0.5mm 1.71V~2.625V 16-VFQFN Exposed Pad
Purchasing and Inquiry
NB7VPQ16MMNTXG Overview
Using Tape & Reel (TR) as a packaging method is common.There is a copy of it in the 16-VFQFN Exposed Pad package.It is necessary to supply voltage 1.71V~2.625V to ensure that the device is capable of operating normally.Basically, it is an electronic part mounted with Surface Mount.Temperature -40°C~85°C is set as operating temperature.Parts related to the base part number 7VPQ16 can be found.16 is the sum of all component pins.16 terminations reduce the likelihood of signals reflecting off the end of a transmission line.This is mounted using the Surface Mount method.In order for it to be constructed, it needs 16 pins.It is possible to keep normal use when the minimum supply voltage is set to 1.71V.The maximum supply voltage can be kept at 2.625V for normal use.It uses INTERFACE CIRCUIT as its interface IC type.
NB7VPQ16MMNTXG Features
NB7VPQ16MMNTXG Applications
There are a lot of ON Semiconductor NB7VPQ16MMNTXG Specialty Logic ICs applications.
  • LAN, SAN, WAN (local, storage, work area networks)
  • Pocket PC
  • Cell phones
  • Carrier phase observations
  • Metro access rings
  • Tuner
  • Laser diode bonding
  • Precision engineering measurement
  • Fiber-to-the-desktop
  • IPTV front end
Step5Bar-code shipping tag
NB7VPQ16MMNTXG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-VFQFN Exposed Pad
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2009
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • Terminal Finish
    Nickel/Gold/Palladium (Ni/Au/Pd)
  • HTS Code
  • Terminal Position
    QUAD
  • Terminal Form
    NO LEAD
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    1.71V~2.625V
  • Terminal Pitch
    0.5mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    7VPQ16
  • Pin Count
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Max Supply Voltage
    2.625V
  • Min Supply Voltage
    1.71V
  • Nominal Supply Current
    95mA
  • Logic Function
    Receiver
  • Data Rate
    14 Gbps
  • Halogen Free
    Halogen Free
  • Logic Type
    CML Driver with Selectable Equalizer Receiver
  • Interface IC Type
    INTERFACE CIRCUIT
  • Height Seated (Max)
    1mm
  • Length
    3mm
  • Width
    3mm