  • N78E055ADG
N78E055ADG
advertisement
Manufacturer No:
N78E055ADG
HK JDW NO:
576-N78E055ADG
Package:
40-DIP (0.600, 15.24mm)
Datasheet:
N78E055ADG
Description:
16KB 16K x 8 FLASH 8051 8-Bit Microcontroller N78 Series 40 Pin 40MHz 5V 40-DIP (0.600, 15.24mm)
Quantity:
In Stock : 2272
Step5Bar-code shipping tag
N78E055ADG
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    40-DIP (0.600, 15.24mm)
  • Number of Pins
    40
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Series
    N78
  • Published
    2012
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    40
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Supply Voltage
    5V
  • Frequency
    40MHz
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Interface
    EBI/EMI, SPI, UART, USART
  • Memory Size
    16kB
  • Oscillator Type
    Internal
  • Number of I/O
    32
  • RAM Size
    1.25K x 8
  • Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
    2.4V~5.5V
  • uPs/uCs/Peripheral ICs Type
    MICROCONTROLLER
  • Core Processor
    8051
  • Peripherals
    Brown-out Detect/Reset, LVD, POR, PWM, WDT
  • Program Memory Type
    FLASH
  • Core Size
    8-Bit
  • Program Memory Size
    16KB 16K x 8
  • Connectivity
    EBI/EMI, SPI, UART/USART
  • Supply Current-Max
    7mA
  • Bit Size
    8
  • Has ADC
    NO
  • DMA Channels
    NO
  • PWM Channels
    YES
  • DAC Channels
  • Number of Timers/Counters
    4
  • Address Bus Width
    16
  • On Chip Program ROM Width
    8
  • Boundary Scan
  • Low Power Mode
    YES
  • External Data Bus Width
  • Format
    FIXED POINT
  • Integrated Cache
  • RAM (words)
  • Number of External Interrupts
    2
  • On Chip Data RAM Width
  • Length
    52.2mm
  • Height Seated (Max)
    5.33mm