  • N74F573N,602
N74F573N,602
advertisement
Manufacturer No:
N74F573N,602
Manufacturer:
NXP Semiconductors
HK JDW NO:
568-N74F573N,602
Package:
20-DIP (0.300, 7.62mm)
Datasheet:
N74F573N,602
Description:
4.5V~5.5V 8 Bits Tri-State Latches 74F Series 74F573 20 Pins DUAL TTL 20-DIP (0.300, 7.62mm)
Purchasing and Inquiry
N74F573N,602 Overview
There is an embedded version of it in package 20-DIP (0.300, 7.62mm). Tube is the way in which it is packaged. Tri-State is the output configured for it. There is a logic type of D-Type Transparent Latch for this electrical device. Based on the way of Through Hole, this electronic part is mounted. A voltage of 4.5V~5.5V is used as the supply voltage for this device. A temperature of 0°C~70°C is used for operation. The 74F series of FPGAs is the one this FPGA belongs to. Electronic parts with 8 bits are designed for this application. As far as this device is concerned, it has no terminations. 74F573 is its family. With the supply voltage set at 5V, it is able to operate. There are 20 pins on it. This electronic device belongs to the family of F/FAST. 2 ports are available on this device. Subcategory FF/Latches contains this part. The maximal supply voltage (Vsup) reaches 5.5V. A total of 5V power supplies are needed to run it. (Vsup) should be greater than 4.5V. It also has characteristics of BROADSIDE VERSION OF 373; POWER OFF DISABLE OUTPUTS TO PERMIT LIVE INSERTION. In order to operate properly, its maximum power current (ICC) should be 50mA.
N74F573N,602 Features
20-DIP (0.300, 7.62mm) package
74F series
8 Bits
74F573 family
20 pin count
5V power supplies
N74F573N,602 Applications
There are a lot of NXP USA Inc. N74F573N,602 Latches applications.
  • Audio and video switching
  • Data acquisition
  • Parallel data storage
  • Synchronous frequency dividers
  • Serial Output Register
  • Pseudo-random code generators
  • Buffer register
  • Double bus register system
  • Decade counting 7-segment decimal display
  • Parallel Output
Step5Bar-code shipping tag
N74F573N,602
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    20-DIP (0.300, 7.62mm)
  • Surface Mount
    NO
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    1999
  • Series
    74F
  • JESD-609 Code
    e4
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    20
  • Terminal Finish
    NICKEL PALLADIUM GOLD
  • Additional Feature
    BROADSIDE VERSION OF 373; POWER OFF DISABLE OUTPUTS TO PERMIT LIVE INSERTION
  • Subcategory
    FF/Latches
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Terminal Pitch
    2.54mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    74F573
  • Pin Count
    20
  • JESD-30 Code
    R-PDIP-T20
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Output Type
    Tri-State
  • Circuit
    8:8
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Load Capacitance
    50pF
  • Number of Ports
    2
  • Number of Bits
    8
  • Family
    F/FAST
  • Output Characteristics
    3-STATE
  • Current - Output High, Low
    3mA 24mA
  • Logic Type
    D-Type Transparent Latch
  • Output Polarity
    TRUE
  • Max I(ol)
    0.024 A
  • Power Supply Current-Max (ICC)
    50mA
  • Independent Circuits
    1
  • Delay Time - Propagation
    3.5ns
  • Height Seated (Max)
    4.2mm
  • Length
    26.73mm
  • Width
    7.62mm