  • N74F298D,602
N74F298D,602
advertisement
Manufacturer No:
N74F298D,602
Manufacturer:
NXP Semiconductors
HK JDW NO:
568-N74F298D,602
Package:
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
N74F298D,602
Description:
16 Terminations4.5V~5.5V 74F298 Signal switch74F Series 1 Functions
Purchasing and Inquiry
N74F298D,602 Overview
For the purpose of saving board space, digital switch is included in the 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width).Tube is the method used for packaging.digital switch ic uses the method of Surface Mount for mounting.the multiplexers uses IC Multiplexer as the analog IC.In the case of 0°C~70°C, turn signal switch will not be affected by external factors.When digital controlled switch operates at 4.5V~5.5V, designers are provided with a greater degree of flexibility.Since they are members of the 74F series, they can be used in a wide variety of applications.This configuration includes 16 terminations as part of its basic functionality.You can also find related parts by using its logic switch base part number of 74F298.In this case, 5V is the voltage supplied to the multiplexer's system.Signal switch has 16 component pins.Conductors terminate at GULL WING in this design.The logic switch is a member of the family of F/FAST.Signal multiplexer provides 4 bits.In order to prevent unnecessary failures, it is recommended that the minimal supply voltage (Vsup) be kept at 4.5V.Keeping Vsup at 5.5V will prevent some unnecessary failures.The power supply of 5V is provided for mux switch's normal operation.This multiplexer is equipped with 2 inputs and 2 outputs.
N74F298D,602 Features
Supplied in the 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
Power supplies of 5V
N74F298D,602 Applications
There are a lot of NXP USA Inc. N74F298D,602 Signal Switches / Multiplexers / Decoders applications.
  • Electronically controlled engine system
  • Enabling different functions units in microprocessor instruction decoding
  • Relay
  • Microprocessor input/output systems
  • GLAN
  • Encrypted communications system
  • Arithmetic Logic Units
  • Audio transmission
  • Automatic health monitoring systems
  • Telephone network
Step5Bar-code shipping tag
N74F298D,602
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • Type
    Multiplexer
  • Terminal Finish
    NICKEL PALLADIUM GOLD
  • Technology
    TTL
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    74F298
  • Pin Count
    16
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Circuit
    4 x 2:1
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Load Capacitance
    50pF
  • Number of Bits
    4
  • Family
    F/FAST
  • Number of Inputs
    2
  • Current - Output High, Low
    1mA 20mA
  • Output Polarity
    TRUE
  • Max I(ol)
    0.02 A
  • Prop. Delay@Nom-Sup
    9.5 ns
  • Propagation Delay (tpd)
    9.5 ns
  • Power Supply Current-Max (ICC)
    40mA
  • Voltage Supply Source
    Single Supply
  • Independent Circuits
    1
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Package / Case
    16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tube
  • Published
    1999
  • Series
    74F