  • N74F259D,623
N74F259D,623
advertisement
Manufacturer No:
N74F259D,623
Manufacturer:
NXP Semiconductors
HK JDW NO:
568-N74F259D,623
Package:
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
Description:
4.5V~5.5V 1 Bits Standard Latches 74F Series 74F259 16 Pins DUAL TTL 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Purchasing and Inquiry
N74F259D,623 Overview
The 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package contains it. A package of Tape & Reel (TR) has been used. There is a Standard output configured. There is D-Type, Addressable logic type for this electrical device. Mounting this electronic component follows the Surface Mount method. It operates at a voltage of 4.5V~5.5V. There is 0°C~70°C operating temperature. In the 74F series, this FPGA is located. With this electronic part, there are 1 bits. The device consists of 16 terminations that are designed to be used in conjunction with it. 74F259 is its family. It operates with a supply voltage of 5V. 16 pins are available on it. F/FAST is the family name of this electronic device. Vsup reaches 5.5V as the maximum supply voltage. A supply voltage (Vsup) greater than 4.5V is required. During operation, the maximum power current (ICC) that can be supplied for it to operate is set to 75mA.
N74F259D,623 Features
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
74F series
1 Bits
74F259 family
16 pin count
N74F259D,623 Applications
There are a lot of NXP USA Inc. N74F259D,623 Latches applications.
  • Frequency
  • Pattern Generators
  • A/D converters
  • Frequency dividing
  • Sample and hold register
  • Ring counter
  • Bus system register with enable parallel lines at bus side
  • Phase comparator
  • Meter applications
  • Relay
Step5Bar-code shipping tag
N74F259D,623
  • Package / Case
    16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    1999
  • Series
    74F
  • JESD-609 Code
    e4
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • Terminal Finish
    NICKEL PALLADIUM GOLD
  • Technology
    TTL
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    30
  • Base Part Number
    74F259
  • Pin Count
    16
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Output Type
    Standard
  • Circuit
    1:8
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Load Capacitance
    50pF
  • Number of Bits
    1
  • Family
    F/FAST
  • Current - Output High, Low
    1mA 20mA
  • Logic Type
    D-Type, Addressable
  • Output Polarity
    TRUE
  • Trigger Type
    LOW LEVEL
  • Power Supply Current-Max (ICC)
    75mA