  • N74F139D,623
N74F139D,623
advertisement
Manufacturer No:
N74F139D,623
Manufacturer:
NXP Semiconductors
HK JDW NO:
568-N74F139D,623
Package:
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
N74F139D,623
Description:
16 Terminations4.5V~5.5V 74F139 Signal switch74F Series 2 Functions
Purchasing and Inquiry
N74F139D,623 Overview
Due to the lack of space on the board, digital switch is provided in the 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width).The package is packaged in accordance with Tape & Reel (TR).Surface Mount is the mounting method digital switch ic uses.In the multiplexers, the analog IC is indicated by Decoder/Demultiplexer.By maintaining the operating temperature at 0°C~70°C, turn signal switch will not be affected by external factors.The turn signal switch is designed for use with a 4.5V~5.5V supply voltage, which gives it a lot of flexibility.The multiplexers can be used for a wide range of applications since they are members of 74F series.Among its basic configurations are 16 terminations.The base part number is 74F139, which is also useful when looking up signal switch's related components.The voltage supplied for multiplexer's system is 5V.multiplexer's systemA component pin count of 16 can be found on this turn signal switch.It is the end of conductors that is represented by GULL WING.The logic switch object belongs to the family of F/FAST.It is recommended that the minimum supply voltage (Vsup) be kept at 4.5V so that unnecessary failures can be prevented.It is advisable that the maximal supply voltage (Vsup) remains at 5.5V to avoid some unnecessary failures.For mux switch's normal operation, there is a power supply provided at 5V.I would classify the digital switch ic as an electronic part belonging to the Decoder/Drivers category.According to TAPE AND REEL, the switches is packaged.
N74F139D,623 Features
Supplied in the 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width) package
Power supplies of 5V
N74F139D,623 Applications
There are a lot of NXP USA Inc. N74F139D,623 Signal Switches / Multiplexers / Decoders applications.
  • Encrypted communications system
  • Small scale TV wall
  • D/A converters
  • Speed synchronization of multiple motors in industries
  • VGA
  • Data collection system
  • Combinational circuit
  • Microprocessor input/output systems
  • Logic gates for other digital devices
  • HDMI applications
Step5Bar-code shipping tag
N74F139D,623
  • Package / Case
    16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    1999
  • Series
    74F
  • JESD-609 Code
    e4
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Decoder/Demultiplexer
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Subcategory
    Decoder/Drivers
  • Packing Method
    TAPE AND REEL
  • Technology
    TTL
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Number of Functions
    2
  • Supply Voltage
    5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    74F139
  • Pin Count
    16
  • JESD-30 Code
    R-PDSO-G16
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Circuit
    1 x 2:4
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Load Capacitance
    50pF
  • Family
    F/FAST
  • Current - Output High, Low
    1mA 20mA