  • N74F112D,602
N74F112D,602
advertisement
Manufacturer No:
N74F112D,602
Manufacturer:
NXP Semiconductors
HK JDW NO:
568-N74F112D,602
Package:
16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Datasheet:
N74F112D,602
Description:
4.5V~5.5V 100MHz JK Type Flip Flop DUAL 74F112 21mA 74F Series 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
Purchasing and Inquiry
N74F112D,602 Overview
The package is in the form of 16-SOIC (0.154, 3.90mm Width). As part of the package Tube, it is embedded. Currently, the output is configured to use Differential. It is configured with the trigger Negative Edge. The electronic part is mounted in the way of Surface Mount. The JK flip flop operates at a voltage of 4.5V~5.5V. Temperature is set to 0°C~70°C TA. A flip flop of this type is classified as a JK Type. It is a type of FPGA belonging to the 74F series. A frequency of 100MHzshould not be exceeded by its output. A total of 2elements are present in it. This process consumes 21mA quiescents. There are 16 terminations, which are the practice of ending a transmission line with a device that matches the characteristic impedance of the line. This D latch belongs to the family of 74F112. A voltage of 5V provides power to the D latch. An electronic device belonging to the family F/FASTcan be found here. The part you are looking for is included in FF/Latches. As soon as Vsup reaches 5.5V, the maximum supply voltage is reached. The supply voltage (Vsup) should be maintained above 4.5V for normal operation. There are 5V power supplies attached to it.
N74F112D,602 Features
Tube package
74F series
5V power supplies
N74F112D,602 Applications
There are a lot of NXP USA Inc. N74F112D,602 Flip Flops applications.
  • Individual Asynchronous Resets
  • ESCC
  • Consumer
  • Asynchronous counter
  • Test & Measurement
  • Counters
  • Computing
  • Modulo – n – counter
  • Storage Registers
  • Pattern generators
Step5Bar-code shipping tag
N74F112D,602
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Technology
    TTL
  • Voltage - Supply
    4.5V~5.5V
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    5V
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Base Part Number
    74F112
  • Function
    Set(Preset) and Reset
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Output Type
    Differential
  • Number of Elements
    2
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    5.5V
  • Power Supplies
    5V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    4.5V
  • Load Capacitance
    50pF
  • Clock Frequency
    100MHz
  • Family
    F/FAST
  • Current - Quiescent (Iq)
    21mA
  • Current - Output High, Low
    1mA 20mA
  • Output Polarity
    COMPLEMENTARY
  • Number of Bits per Element
    1
  • Max Propagation Delay @ V, Max CL
    6.5ns @ 5V, 50pF
  • Trigger Type
    Negative Edge
  • Propagation Delay (tpd)
    7.5 ns
  • fmax-Min
    80 MHz
  • Max Frequency@Nom-Sup
    80000000Hz
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-SOIC (0.154, 3.90mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    0°C~70°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Published
    1999
  • Series
    74F