  • N4340TJ180
N4340TJ180
advertisement
Manufacturer No:
N4340TJ180
Manufacturer:
IXYS / Littelfuse
HK JDW NO:
415-N4340TJ180
Package:
TO-200AF
Datasheet:
Description:
N4340TJ180 datasheet pdf and Thyristors - SCRs product details from IXYS stock available at HK JDW
Purchasing and Inquiry
N4340TJ180 Overview
N4340TJ180 Features
N4340TJ180 Applications
There are a lot of IXYS N4340TJ180 applications of SCRs thyristors.
  • Lighting control
  • Battery charges
  • Motor starters
  • Power converters
  • Uninterruptable power supplies
  • DC motor control and drives
  • Wind mill
  • DC motor controls - AC motor controls
  • Heat and temperature control
  • Welders
Step5Bar-code shipping tag
N4340TJ180
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    TO-200AF
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Off State
    1.8kV
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    3V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    60500A @ 50Hz
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    300mA
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    1A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max)
    8545A
  • Current - On State (It (AV)) (Max)
    4340A
  • SCR Type
    Standard Recovery
  • Voltage - On State (Vtm) (Max)
    2.12V
  • Current - Off State (Max)
    200mA