  • N2900QL020
N2900QL020
advertisement
Manufacturer No:
N2900QL020
Manufacturer:
IXYS / Littelfuse
HK JDW NO:
415-N2900QL020
Package:
TO-200AB, B-PuK
Datasheet:
Description:
N2900QL020 datasheet pdf and Thyristors - SCRs product details from IXYS stock available at HK JDW
Purchasing and Inquiry
N2900QL020 Overview
N2900QL020 Features
N2900QL020 Applications
There are a lot of IXYS N2900QL020 applications of SCRs thyristors.
  • Battery charges
  • Heat and temperature control
  • DC motor controls - AC motor controls
  • Wind mill
  • Lighting control
  • DC motor control and drives
  • Welders
  • Uninterruptable power supplies
  • Power converters
  • Motor starters
Step5Bar-code shipping tag
N2900QL020
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    8 Weeks
  • Mounting Type
    Chassis Mount
  • Package / Case
    TO-200AB, B-PuK
  • Operating Temperature
    -40°C~150°C
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Voltage - Off State
    200mV
  • Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
    3V
  • Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
    30800A @ 50Hz
  • Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
    300mA
  • Current - Hold (Ih) (Max)
    1A
  • Current - On State (It (RMS)) (Max)
    5520A
  • Current - On State (It (AV)) (Max)
    2900A
  • SCR Type
    Standard Recovery
  • Voltage - On State (Vtm) (Max)
    1.47V
  • Current - Off State (Max)
    100mA