  • MXLSMCG54CAE3
MXLSMCG54CAE3
advertisement
Manufacturer No:
MXLSMCG54CAE3
HK JDW NO:
523-MXLSMCG54CAE3
Package:
DO-215AB, SMC Gull Wing
Datasheet:
MXLSMCG54CAE3
Step5Bar-code shipping tag
MXLSMCG54CAE3
    Select All
  • Factory Lead Time
    18 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    DO-215AB, SMC Gull Wing
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Applications
    General Purpose
  • Additional Feature
    HIGH RELIABILITY
  • Technology
    AVALANCHE
  • Terminal Position
    DUAL
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    40
  • Pin Count
  • Voltage - Breakdown (Min)
    60V
  • Power - Peak Pulse
    1500W 1.5kW
  • Max Reverse Leakage Current
    1μA
  • Clamping Voltage
    87.1V
  • Peak Pulse Current
    17.2A
  • Reverse Standoff Voltage
    54V
  • Peak Pulse Power
    1.5kW
  • Direction
    Bidirectional
  • Test Current
    1mA