  • MXLP5KE70AE3
MXLP5KE70AE3
advertisement
Manufacturer No:
MXLP5KE70AE3
HK JDW NO:
523-MXLP5KE70AE3
Package:
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet:
MXLP5KE70AE3
Step5Bar-code shipping tag
MXLP5KE70AE3
  • Package / Case
    DO-204AL, DO-41, Axial
  • Surface Mount
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • Packaging
    Bulk
  • Published
    1997
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Terminal Finish
    MATTE TIN OVER COPPER
    WIRE
  • JESD-30 Code
    O-PALF-W2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    UNIDIRECTIONAL
  • Configuration
  • Voltage - Breakdown (Min)
    77.8V
  • Power - Peak Pulse
    500W
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    4.4A
  • Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
    113V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    70V
  • Unidirectional Channels
    1
  • Rep Pk Reverse Voltage-Max
    70V
  • Non-rep Peak Rev Power Dis-Max
    500W