  • MXLP5KE36CAE3
MXLP5KE36CAE3
advertisement
Manufacturer No:
MXLP5KE36CAE3
HK JDW NO:
523-MXLP5KE36CAE3
Package:
DO-204AL, DO-41, Axial
Datasheet:
MXLP5KE36CAE3
Step5Bar-code shipping tag
MXLP5KE36CAE3
  • Mount
    Through Hole
  • Mounting Type
    Through Hole
  • Package / Case
    DO-204AL, DO-41, Axial
  • Operating Temperature
    -65°C~150°C TJ
  • Packaging
    Bulk
  • Series
    Military, MIL-PRF-19500
  • Published
    1997
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Terminal Finish
    MATTE TIN OVER COPPER
    AVALANCHE
  • Terminal Form
    WIRE
  • JESD-30 Code
    O-PALF-W2
  • Number of Elements
    1
  • Polarity
    BIDIRECTIONAL
  • Configuration
    SINGLE
  • Case Connection
    ISOLATED
  • Voltage - Breakdown (Min)
    40V
  • Current - Peak Pulse (10/1000μs)
    8.6A
  • Clamping Voltage
    58.1V
  • Voltage - Reverse Standoff (Typ)
    36V
  • Peak Pulse Current
    8.6A
  • Reverse Standoff Voltage
    36V
  • Peak Pulse Power
    500W