  • MX25L6406EXCI-12G
MX25L6406EXCI-12G
advertisement
Manufacturer No:
MX25L6406EXCI-12G
Manufacturer:
Macronix
HK JDW NO:
490-MX25L6406EXCI-12G
Package:
24-TBGA, CSPBGA
Datasheet:
MX25L6406EXCI-12G
Description:
3/3.3V V MX25xxx05/06 24 Pin Memory IC MX25xxx05/06 Series 8mm mm
Step5Bar-code shipping tag
MX25L6406EXCI-12G
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    24-TBGA, CSPBGA
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -40°C~85°C TA
  • Packaging
    Tray
  • Published
    2010
  • Series
    MX25xxx05/06
  • Part Status
    Not For New Designs
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    24
  • Technology
    FLASH - NOR
  • Voltage - Supply
    2.7V~3.6V
  • Terminal Position
    BOTTOM
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    NOT SPECIFIED
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    3.3V
  • Terminal Pitch
    1mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Pin Count
    24
  • JESD-30 Code
    R-PBGA-B24
  • Qualification Status
    Not Qualified
  • Supply Voltage-Max (Vsup)
    3.6V
  • Power Supplies
    3/3.3V
  • Supply Voltage-Min (Vsup)
    2.7V
  • Interface
    SPI, Serial
  • Memory Size
    64Mb 8M x 8
  • Memory Type
    Non-Volatile
  • Operating Mode
    SYNCHRONOUS
  • Clock Frequency
    86MHz
  • Supply Current-Max
    0.025mA
  • Memory Format
    FLASH
  • Memory Interface
    SPI
  • Organization
    32MX2
  • Memory Width
    2
  • Write Cycle Time - Word, Page
    300μs, 5ms
  • Standby Current-Max
    0.00002A
  • Memory Density
    67108864 bit
  • Programming Voltage
    3V
  • Serial Bus Type
    SPI
  • Endurance
    100000 Write/Erase Cycles
  • Data Retention Time-Min
    20
  • Write Protection
    HARDWARE/SOFTWARE
  • Alternate Memory Width
    1
  • Height Seated (Max)
    1.2mm
  • Length
    8mm
  • Width
    6mm