  • MUX36D08IPWR
MUX36D08IPWR
advertisement
Manufacturer No:
MUX36D08IPWR
HK JDW NO:
815-MUX36D08IPWR
Package:
28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
Description:
136ns, 78ns 170Ohm DUAL Analog Switches 36D08 40pA 15V 28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Purchasing and Inquiry
MUX36D08IPWR Overview
The electronic component is convenient to ship overseas because it is packed in a 28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width). High reliability is ensured by the advanced packaging method Tape & Reel (TR). In Surface Mount, this analog switch is mounted. There is 8:1 ratio between the number of multiplexers and demultiplexers. Operational temperature extended around -40°C~125°C TA. Total terminations are 28. A electrical component with 8 channels is capable of high-quality output. An 15V voltage supply should allow the electrical part to be turned on and run. 2 circuits are used in this analogue multiplexer. Try searching for the analog switch ic with 36D08 if you are looking for variants. For details about the functions of 28 pins, please refer to the datasheets. It is integrated with SINGLE-ENDED MULTIPLEXER analog ICs. This switch operates within the bandwidth of 500MHz. Drain to Source resistance for this electronic component is 170Ohm.
MUX36D08IPWR Features
8 Channels
Bandwidth: 500MHz
Drain-to-Source resistance: 170Ohm
MUX36D08IPWR Applications
There are a lot of Texas Instruments MUX36D08IPWR Analog Switches & Multiplexers ICs applications.
  • Industrial and process control systems
  • Remote wireless modules
  • E1 Network Equipment
  • Automatic test equipment
  • ISDN NT1/TA
  • High reliability control systems
  • Cell phones
  • Battery-powered systems
  • Industrial control systems
  • Audio and video switching
Step5Bar-code shipping tag
MUX36D08IPWR
  • Package / Case
    28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    28
  • ECCN Code
    EAR99
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    15V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    36D08
  • Number of Channels
    8
  • Analog IC - Other Type
    SINGLE-ENDED MULTIPLEXER
  • Voltage - Supply, Single/Dual (±)
    10V~36V ±5V~18V
  • Bandwidth
    500MHz
  • On-State Resistance (Max)
    170Ohm
  • Multiplexer/Demultiplexer Circuit
    8:1
  • Off-state Isolation-Nom
    94 dB
  • Current - Leakage (IS(off)) (Max)
    40pA
  • Channel Capacitance (CS(off), CD(off))
    3pF 7.5pF
  • On-state Resistance Match-Nom
    6Ohm
  • Switch Time (Ton, Toff) (Max)
    136ns, 78ns
  • Charge Injection
    0.31pC
  • Channel-to-Channel Matching (ΔRon)
    6 Ω
  • Crosstalk
    -100dB @ 1MHz
  • Switch-off Time-Max
    97ns
  • Drain to Source Resistance
    170Ohm
  • Height
    1.2mm
  • Length
    9.7mm
  • Width
    4.4mm
  • Thickness
    1mm