  • MUX36D08IPW
MUX36D08IPW
advertisement
Manufacturer No:
MUX36D08IPW
HK JDW NO:
815-MUX36D08IPW
Package:
28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
Description:
136ns, 78ns 170Ohm DUAL Analog Switches 36D08 40pA 15V 28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Purchasing and Inquiry
MUX36D08IPW Overview
The electronic part can be shipped overseas conveniently because it is packaged in 28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width). This packaging method provides high reliability because it uses advanced packaging techniques. There is an analog multiplexer mounted in position Surface Mount. In the multiplexer and demultiplexer, 8:1 represents the number of circuits. Operating temperature around -40°C~125°C TA extended. In total, there are 28 terminations. This electronic part offers high-quality output due to its 8 channels. An 15V voltage supply should allow the electrical part to be turned on and run. The circuits in this analogue multiplexer number 2. Try searching with 36D08 to find analog multiplexer variants. To find out what the 28 pins do, please refer to the datasheets. Integrated with an analog IC SINGLE-ENDED MULTIPLEXER. This switch operates within the bandwidth of 500MHz.
MUX36D08IPW Features
8 Channels
Bandwidth: 500MHz
MUX36D08IPW Applications
There are a lot of Texas Instruments MUX36D08IPW Analog Switches & Multiplexers ICs applications.
  • Relay Replacement
  • Mechanical reed relay replacement
  • USB 1.1 signal switching circuits
  • Sample hold systems
  • High-Voltage
  • Digital access cross connects
  • Industrial
  • Sample-and-hold systems
  • Channel Banks
Step5Bar-code shipping tag
MUX36D08IPW
  • Package / Case
    28-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Number of Pins
    28
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tube
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3
  • Number of Terminations
    28
    GULL WING
  • Peak Reflow Temperature (Cel)
    260
  • Supply Voltage
    15V
  • Terminal Pitch
    0.65mm
  • Time@Peak Reflow Temperature-Max (s)
    NOT SPECIFIED
  • Base Part Number
    36D08
  • Number of Channels
    8
  • Analog IC - Other Type
    SINGLE-ENDED MULTIPLEXER
  • Voltage - Supply, Single/Dual (±)
    10V~36V ±5V~18V
  • Bandwidth
    500MHz
  • On-State Resistance (Max)
    170Ohm
  • Multiplexer/Demultiplexer Circuit
    8:1
  • Off-state Isolation-Nom
    94 dB
  • Current - Leakage (IS(off)) (Max)
    40pA
  • Channel Capacitance (CS(off), CD(off))
    3pF 7.5pF
  • On-state Resistance Match-Nom
    6Ohm
  • Switch Time (Ton, Toff) (Max)
    136ns, 78ns
  • Charge Injection
    0.31pC
  • Channel-to-Channel Matching (ΔRon)
    6 Ω
  • Crosstalk
    -100dB @ 1MHz
  • Switch-off Time-Max
    97ns
  • Height
    1.2mm
  • Length
    9.7mm
  • Width
    4.4mm
  • Thickness
    1mm