  • MUX36D04IPWR
MUX36D04IPWR
advertisement
Manufacturer No:
MUX36D04IPWR
Manufacturer:
Texas Instruments
HK JDW NO:
815-MUX36D04IPWR
Package:
16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Datasheet:
Description:
136ns, 75ns 170Ohm DUAL Analog Switches BREAK-BEFORE-MAKE 36D04 400pA 15V 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
Purchasing and Inquiry
MUX36D04IPWR Overview
The electronic part can be shipped overseas conveniently because it is packaged in 16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width). In order to provide high reliability, an advanced packaging method Tape & Reel (TR) is used. It is mounted in the position Surface Mount. Multiplexers and demultiplexers have a number of circuits 4:1. Operational temperature extended around -40°C~125°C TA. Totally, there are 16 terminations. A electrical component with 2 channels is capable of high-quality output. It is safe to turn on and run the electronic component with a 15V voltage supply. This multiplexer is composed of 2 circuits. Try searching for the analog switch ic with 36D04 if you are looking for variants. A 170Ohm internal resistance characterizes this multiplexer. For functions related to 16 pins, please refer to the datasheets. An analog IC with the number DIFFERENTIAL MULTIPLEXER is integrated into this board. As far as the outputs go, this switch multiplexer utilizes COMMON OUTPUT of them. It is possible to transfer data over a 500MHz-bandwidth.
MUX36D04IPWR Features
2 Channels
Bandwidth: 500MHz
MUX36D04IPWR Applications
There are a lot of Texas Instruments MUX36D04IPWR Analog Switches & Multiplexers ICs applications.
  • Cable Telephony – NIU, Set-Top Box, Home Side Box
  • Medical systems
  • Cross Connects
  • Automatic test equipment
  • Communications systems
  • Remote wireless modules
  • SONET
  • PDAs
  • Channelized and Unchannelized DS3 applications
  • Audio and video routing
Step5Bar-code shipping tag
MUX36D04IPWR
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Neg Supply Voltage-Nom (Vsup)
    -15V
  • On-State Resistance (Max)
    170Ohm
  • Multiplexer/Demultiplexer Circuit
    4:1
  • Off-state Isolation-Nom
    85 dB
  • Current - Leakage (IS(off)) (Max)
    400pA
  • Channel Capacitance (CS(off), CD(off))
    2.4pF 4.3pF
  • On-state Resistance Match-Nom
    2.4Ohm
  • Switch Time (Ton, Toff) (Max)
    136ns, 75ns
  • Charge Injection
    0.3pC
  • Channel-to-Channel Matching (ΔRon)
    2.4 Ω
  • Crosstalk
    -96dB @ 1MHz
  • Switching
    BREAK-BEFORE-MAKE
  • Switch-on Time-Max
    151ns
  • Switch-off Time-Max
    90ns
  • Height
    1.2mm
  • Length
    5mm
  • Width
    4.4mm
  • Thickness
    1mm
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    6 Weeks
  • Lifecycle Status
    ACTIVE (Last Updated: 1 day ago)
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    16-TSSOP (0.173, 4.40mm Width)
  • Surface Mount
    YES
  • Number of Pins
    16
  • Operating Temperature
    -40°C~125°C TA
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • JESD-609 Code
    e4
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    2 (1 Year)
  • Number of Terminations
    16
  • ECCN Code
    EAR99
  • Resistance
    170Ohm
  • Terminal Finish
    Nickel/Palladium/Gold (Ni/Pd/Au)
  • Technology
    CMOS
  • Terminal Position
    DUAL
  • Terminal Form
    GULL WING
  • Number of Functions
    1
  • Supply Voltage
    15V
  • Base Part Number
    36D04
  • Output
    COMMON OUTPUT
  • Number of Channels
    2
  • Number of Circuits
    2
  • Analog IC - Other Type
    DIFFERENTIAL MULTIPLEXER
  • Input Voltage (Max)
    85V
  • Voltage - Supply, Single/Dual (±)
    10V~36V ±5V~18V
  • Bandwidth
    500MHz